Do kogo można zwrócić się z pytaniem, co jest przychodem pracownika

Helena Turczynowska
rozwiń więcej
Często mamy wątpliwości, czy od przychodu pracownika powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi np. o składki na dodatkowe ubezpieczenie na życie dla pracowników czy koszty imprez służbowych, które w zasadzie nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. Nie wiemy, do kogo się wówczas zwrócić z pytaniem. ZUS odsyła nas do dyrektora Izby Skarbowej. Czy ZUS nie powinien udzielić nam tej informacji, skoro występujemy o wydanie interpretacji w tej sprawie? Do kogo zwracać się z pytaniami, czy i od czego należy płacić składki?

Wątpliwości dotyczą tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. W tych kwestiach należy więc kierować pytania do dyrektora Izby Skarbowej.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Właściwy do rozstrzygania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, w tym również do wydawania decyzji w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jest ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód uzyskiwany u pracodawcy w ramach stosunku pracy. Ustalając podstawę wymiaru składek należy jednak pamiętać o ograniczeniu górnej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz o zwolnieniu ze składek:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłków,
  • przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku pracowników, którzy dla własnego pracodawcy poza umową o pracę wykonują dodatkową umowę cywilnoprawną (zlecenia, o dzieło), w podstawie wymiaru składek uwzględnia się również przychody uzyskane w ramach tych umów.

Podsumowując – podstawą wymiaru składek pracownika jest przychód otrzymany od pracodawcy z tytułu pozostawania z nim w stosunku pracy (jeśli przychód ten nie został zwolniony ze składek na mocy przepisów szczególnych). Zatem istotne jest, aby ustalić, czy ponoszone przez firmę koszty na rzecz pracowników stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy.

Jeżeli wątpliwości dotyczą kwestii uwzględnienia przychodów pracownika w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (w tym również przychodów ze stosunku pracy wyłączonych z oskładkowania), wówczas o rozstrzygnięcie należy zwrócić się do ZUS.

Jeśli jednak wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, lub zaklasyfikowania przychodu do odpowiedniego źródła przychodów – wówczas właściwy do rozstrzygnięcia jest dyrektor Izby Skarbowej. W takim przypadku rozstrzygnięcie ZUS dotyczące podstawy wymiaru składek będzie pochodną stanowiska Izby Skarbowej w kwestii przychodu.

WAŻNE!

Nie należy zwracać się o wydanie interpretacji albo kierować zapytania do ZUS dotyczącego określenia, czy przychód jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o pdof.

ZUS ma obowiązek wydawania (tylko przedsiębiorcom) pisemnych interpretacji, ale wyłącznie w sprawach dotyczących:

  • podlegania ubezpieczeniom społecznym,
  • podstawy wymiaru, stopy procentowej i zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w świetle przepisów prawa wspólnotowego.

ZUS nie jest właściwy do odpowiedzi na pytanie, czy dany przychód jest przychodem ze stosunku pracy, gdyż kwestia ta należy do spraw z zakresu prawa podatkowego. Z takimi pytaniami należy się zatem zwracać do dyrektora Izby Skarbowej.

Podstawa prawna

  • art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • rozporządzenie z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (DzU nr 112, poz. 770),
  • art. 18 ust. 2, art. 38, art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • rozporządzenie z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...