Składki ZUS od umowy czy od działalności gospodarczej

Michał Culepa
rozwiń więcej
Jeżeli w ramach działalności gospodarczej realizowana jest umowa cywilnoprawna, to podstawą do ubezpieczeń społecznych jest ta działalność. Dla ubezpieczeń nie jest istotny sposób opodatkowania i kategoryzacji przychodów z takiej umowy w przepisach podatkowych.

Franciszek S. był zatrudniony w spółce G. jako członek zarządu. Podstawą zatrudnienia był kontrakt menedżerski. Franciszek S. równolegle prowadził działalność gospodarczą w zakresie doradztwa, zarządzania i usług. W ramach tej działalności wykonywał umowę o zarządzenie przedsiębiorstwem zawartą ze spółką G. Dla tej spółki na podstawie innej umowy zawartej w 2005 r. świadczył jeszcze usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Poza wymienionymi usługami przedmiotem jego działalności gospodarczej było wynajmowanie pomieszczeń własnych różnym podmiotom oraz zarządzanie przedsiębiorstwami.

Autopromocja

Na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego Franciszek S. został zgłoszony przez spółkę tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Z tym nie zgodził się ZUS i wydał decyzję nakładającą na spółkę obowiązek zgłoszenia Franciszka S. do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego) oraz zapłacenia zaległych składek. ZUS uznał, że w tym wypadku spółka zatrudniła Franciszka S. na podstawie umowy o świadczenie usług. Ta zaś podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Spółka odwołała się do sądu. W I instancji przegrała - Sąd Okręgowy w B. uznał decyzję ZUS za prawidłową i oddalił odwołanie. Podobnie orzekł Sąd Apelacyjny w B. oddalając apelację spółki. Pozostała skarga kasacyjna, która tym razem została uwzględniona. Sąd Najwyższy uchylił wyrok i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Uzasadniając orzeczenie, Sąd Najwyższy wskazał, że sądy i ZUS nieprawidłowo przyjęły jako podstawę prawną objęcia obowiązkiem ubezpieczenia przepisy podatkowe. W tym wypadku ZUS i sądy powołały się na art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten określa jako przychody z działalności wykonywanej osobiście przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. To zdecydowało o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia Franciszka S. Gdyby przepis ten miał decydujące znaczenie, to wynika z niego wniosek przeciwny od przyjętego w zaskarżonym rozstrzygnięciu. Przepis ten bowiem literalnie stwierdza, że umowy menedżerskie mogą być zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - podkreślił Sąd. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa prowadzenie działalności pozarolniczej (w tym gospodarczej) jako odrębną podstawę do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

W sprawie należało więc oddzielić opodatkowanie od podstawy ubezpieczeń społecznych. Kwalifikacja podatkowa przychodów z umów menedżerskich jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nie mogła zmienić podstawy obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Nadal była nią działalność gospodarcza zainteresowanego, w której ramach zawarł i realizował umowy menedżerskie. Ubezpieczenie społeczne jest pochodne od działalności (zatrudnienia) wybranej przez ubezpieczonego. Zainteresowany wybrał działalność gospodarczą i taką podstawę należy przyjąć dla ubezpieczeń.

Wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2008 r. (I UK 138/08).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...