Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Joanna Goliniewska
rozwiń więcej
Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem samochodowym niezwiązanym z pracą. Od 18 stycznia 2009 r. jest w szpitalu. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe i od 20 lutego br. wypłacamy zasiłek chorobowy. Czy od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy pracownika powinniśmy naliczyć składki ZUS? Nie naliczyliśmy ich przesyłając raporty i deklaracje za luty 2009 r.

RADA

Autopromocja

Słusznie nie naliczyli Państwo od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy składek na ubezpieczenia społeczne. Pracodawca, który wypłaca pracownikowi w okresie pobierania zasiłku chorobowego dodatek wyrównujący różnicę między kwotą zasiłku i 100% wynagrodzenia, które by pracownik otrzymał, nie nalicza od tego dodatku składek na ubezpieczenia społeczne.

UZASADNIENIE

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłącza z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dodatki uzupełniające 80% zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawców - do kwoty nieprzekraczającej łącznie z zasiłkiem chorobowym 100% przychodu pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składek. W związku z tym dodatek uzupełniający zasiłek chorobowy nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jest także wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z interpretacją przyjętą przez ZUS, wyłączenie to dotyczy także dodatków uzupełniających 70% zasiłek za okres pobytu w szpitalu.

WAŻNE!

Pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP od wypłaconego za okres pobytu w szpitalu dodatku uzupełniającego 70% zasiłek chorobowy.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwających łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Prawo do 100% wynagrodzenia ma pracownik w przypadku niezdolności do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w okresie ciąży. Jeśli niezdolność do pracy wynika z poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, pracownik również ma prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostało wyłączone wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. A zatem od kwot wynagrodzenia chorobowego nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne. W tym przypadku pracodawca nalicza tylko składkę zdrowotną.

Zgodnie z Kodeksem pracy, wynagrodzenie za pierwsze 33 dni (lub odpowiednio 14 dni) niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest naliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wynosi 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Jeżeli pracownik w okresie niezdolności do pracy otrzymuje za okres choroby wynagrodzenie wyższe niż 80%, np. w wysokości 100% wynagrodzenia, wynagrodzenie to ta różnica jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

WAŻNE!

Wypłacone w kwocie wyższej niż 80% wynagrodzenie chorobowe w pełnej wysokości (ale nie wyższej niż 100%) jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, FP i FGŚP.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

WAŻNE!

Za okres pobierania przez pracownika wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, wypłacanego ze środków pracodawcy, należy naliczać i odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, mimo że za ten okres nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne.

Za czas niezdolności do pracy trwającej dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Od kwot wypłaconego zasiłku chorobowego (a także opiekuńczego, macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego) nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne, FP i FGŚP.

Za okres pobierania przez pracownika zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i z ubezpieczenia wypadkowego nie należy odprowadzać również składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z wyłączenia zasiłków z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników i braku odmiennych postanowień w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 i ust. 2, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...