Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Marek Maliński
rozwiń więcej
Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

RADA

Autopromocja

Ponieważ uzyskali Państwo z ZUS poświadczenie formularza E-101, należy za zleceniobiorców opłacać składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, z wyłączeniem sytuacji, gdy praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Gdy umowa zlecenia jest wykonywana za granicą, zarówno w kraju będącym członkiem UE/EOG, jak i w innym kraju, ZUS uznaje, że zleceniodawca rozciąga swoją działalność na miejsce wykonywania tej działalności za granicą i - tym samym - zleceniobiorca podlega z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli zostały spełnione dwa warunki:

  • zleceniobiorcę obejmują w konkretnym przypadku polskie przepisy w zakresie ubezpieczeń społecznych,
  • zleceniodawca powierzył zleceniobiorcy wykonywanie określonych czynności faktycznych lub prawnych w danym miejscu lub na danym terenie za granicą.

PRZYKŁAD

AKSEL Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce w ramach kontraktu skierowała do Włoch dwóch pracowników w celu wykonania prac budowlanych. Pracownicy zawarli umowy zlecenia z kontrahentem we Włoszech, który będzie wypłacał im wynagrodzenie. Na okres wykonywania kontraktu otrzymali urlopy bezpłatne od polskiego pracodawcy. Umowy zlecenia nie zostały podpisane z AKSEL Sp. z o.o. W związku z tym ZUS odmówił poświadczenia formularza E-101. Pracownicy firmy AKSEL Sp. z o.o. będą podlegali ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych we Włoszech, a AKSEL Sp. z o.o. nie będzie miała obowiązku opłacać za nich składek na ubezpieczenia społeczne, w tym również składek na ubezpieczenie wypadkowe.

W związku z poświadczeniem przez ZUS formularza E-101 w stosunku do zleceniobiorców, którzy zostali oddelegowani do pracy w Belgii, będzie miało zastosowanie polskie ustawodawstwo. Tym samym konieczne będzie opłacanie za nich składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Powinni Państwo opłacać za zleceniobiorców składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe

Osoby, które przemieszczają się w celach zarobkowych w granicach państw członkowskich UE/EOG, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa - tego, w którym wykonują pracę. Pracownikiem najemnym jest zarówno osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, jak i wykonująca pracę najemną na podstawie innych umów (np. w ramach umowy zlecenia). Pracownik najemny zatrudniony na terenie jednego państwa członkowskiego podlega jego ustawodawstwu, nawet jeżeli mieszka na terenie innego państwa lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terenie innego państwa członkowskiego.

Od reguły, że pracownik najemny lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym pracuje lub prowadzi działalność, są wyjątki. Pracownicy najemni (również zleceniobiorcy), którzy są zatrudnieni na terenie jednego państwa członkowskiego UE/EOG i zostali oddelegowani przez swój zakład pracy do pracy w innym państwie członkowskim, mogą podlegać ubezpieczeniom w kraju zatrudnienia, a nie w kraju, w którym wykonują pracę. Osoby te podlegają ubezpieczeniu w kraju zatrudnienia, jeżeli:

  • przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza 12 miesięcy,
  • pracownik nie został skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania upłynął.

Podleganie ustawodawstwu kraju zatrudnienia potwierdza w przypadku Polski jednostka ZUS przez poświadczenie formularza E-101.

WAŻNE!

Wysyłający pracodawca (zleceniodawca) powinien zwrócić się do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę z pisemnym wnioskiem o wydanie dla pracownika (zleceniobiorcy) zaświadczenia na formularzu E-101.

Podstawa prawna:

  • art. 13 ust. 2 oraz art. 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),
  • art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...