Czy osoba, która nadal pracuje, ma prawo do renty rodzinnej

Urszula Kurek
rozwiń więcej
Zmarł mąż naszej 47-letniej pracownicy, który przez 10 lat był pracownikiem innej firmy. Na wychowaniu pracownicy pozostała córka w wieku 15 lat, która nadal się uczy. Czy pracownica ma prawo do renty po zmarłym mężu? Czy jeśli otrzyma na siebie rentę rodzinną, będzie mogła nadal pracować?

RADA

Autopromocja

Państwa pracownica i jej córka mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu/ojcu. Prawo do renty będzie przysługiwało pracownicy do ukończenia przez córkę 18 lat. W tym okresie może ona nadal pracować, obejmuje ją jednak zasada rozliczania się z uzyskanego z tego tytułu przychodu i limity osiąganych zarobków.

UZASADNIENIE

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Mąż pracownicy miał 10-letni staż pracy, dlatego spełniałby warunki do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, gdyby został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Dzieci osoby zmarłej mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16. roku życia, a jeśli się uczą - do ukończenia 25. roku życia. Dzieci uznane za całkowicie niezdolne do pracy mają prawo do renty rodzinnej bez ograniczenia wieku, jeśli ich niepełnosprawność powstała przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia.

O rentę rodzinną może się również starać wdowa pod warunkiem, że w chwili śmierci męża:

• ukończyła 50 lat lub

• była niezdolna do pracy, lub

• wychowuje dziecko uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyło 16. roku życia; jeżeli dziecko się uczy, renta rodzinna przysługuje wdowie do ukończenia przez dziecko 18 lat, a jeżeli dziecko jest całkowicie niezdolne do pracy - bez względu na jego wiek.

Wdowa nabywa prawo do renty rodzinnej również wtedy, gdy spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności jest dzielona w równych częściach między uprawnionych. Dla dwóch uprawnionych osób renta rodzinna przysługuje w wysokości 90% świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej (renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury).

Jeśli po przyznaniu renty rodzinnej pracownica będzie wykonywała pracę, musi liczyć się z tym, że osiągane przez nią zarobki mogą wpłynąć na zawieszenie prawa do świadczenia lub zmniejszenie jego wysokości. Prawo do pobierania świadczenia w pełnej wysokości przysługuje pod warunkiem, że miesięczne przychody pracownicy (stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne) nie będą przekraczać 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Jeśli pracownica będzie zarabiać więcej, ZUS będzie jej wypłacał część należnej na nią renty rodzinnej w zmniejszonej wysokości o kwotę przekroczenia tego limitu. Natomiast w przypadku, gdy zarobki będą przekraczać 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, część renty rodzinnej przysługującej na pracownicę (połowa renty przyznanej na nią i córkę) zostanie zawieszona.

Progi zarobkowe zmieniają się w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu każdego roku. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2008 r. obowiązują kwoty limitów: 70% przeciętnego wynagrodzenia z I kwartału 2008 r. - 2088,80 zł, 130% przeciętnego wynagrodzenia z I kwartału 2008 r. - 3879,20 zł.

Podstawa prawna:

• art. 65-70, art. 73-74, art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 29 maja 2008 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2008 r. stosowanych przy zawieszeniu albo zmniejszeniu emerytur i rent (MP nr 44, poz. 395).

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...