Czy każda osoba ubiegająca się o rentę musi mieć 5-letni staż w okresie ostatnich 10 lat

Urszula Kurek
rozwiń więcej
Zatrudniony przez nas 29-letni pracownik zachorował. Przepracował w naszym zakładzie 3 lata po ukończeniu studiów. Choroba nie pozwala mu na powrót do pracy. Czy pracownik może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu?

RADA

Autopromocja

Osoba w wieku 29 lat starająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy musi udokumentować 4 lata okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim 10-leciu. Państwa Pracownik posiada taki wymiar okresów, ponieważ do tego okresu ZUS wliczy naukę na studiach (jako okres nieskładkowy). Dlatego pracownik może starać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

O prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy może ubiegać się pracownik, który całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Dodatkowy, konieczny do spełeniania warunek, to nierokowanie odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem przysługującym osobie, która spełniła łącznie następujące warunki:

• jest niezdolna do pracy, co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS,

• ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy ubezpieczenia,

• niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresach składkowych i nieskładkowych lub w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

Do okresów składkowych zalicza się m.in.: okres zatrudnienia, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych, okres odbywania służby wojskowej, pobierania niektórych zasiłków z pomocy społecznej. Do okresów nieskładkowych zalicza się m.in.: okres nauki w szkole wyższej, okresy przebywania na zasiłkach chorobowych, okresy sprawowania opieki nad członkiem rodziny całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji.

Okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) warunkujący przyznanie renty jest uzależniony od wieku, w jakim powstała niezdolność do pracy. 5-letni okres zatrudnienia jest wymagany w stosunku do osób, które stały się niezdolne do pracy w wieku powyżej 30 lat. W przypadku osób w wieku 29 lat ZUS wymaga, by w ostatnim 10-leciu miały 4 lata okresów składkowych i nieskładkowych.

PRZYKŁAD

Pracownik, który ma 29 lat, pracował od 15 lutego 2005 r. do 30 kwietnia 2008 r. W latach od 1 października 1999 r. do 31 maja 2004 r. uczył się na studiach magisterskich. Lekarz orzecznik ZUS uznał, że pracownik jest częściowo niezdolny do pracy. Orzeczenie zostało wydane na okres 2 lat. Pracownik posiada okresy:

składkowe (zatrudnienia): 3 lata, 2 miesiące i 16 dni,

nieskładkowe (studiów): 4 lata, 8 miesięcy (okresy nieskładkowe ograniczane są do 1/3 okresów składkowych, tj. uwzględniono 1 rok i 25 dni).

Łącznie pracownik posiada okresy składkowe i nieskładkowe: 4 lata, 3 miesiące i 11 dni. Spełnia więc wymagane warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do renty jest uznanie go przez lekarza ZUS za niezdolnego do pracy. Jeśli lekarz orzecznik uzna, że Państwa pracownik jest niezdolny do pracy, to ZUS przyzna mu prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracownik ma wymagany dla osób w jego wieku 4-letni okres składkowy i nieskładkowy, a jego niezdolność do pracy powstała w trakcie ubezpieczenia pracowniczego. Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od wydania orzeczenia. Sprzeciw może dotyczyć uznania pracownika za zdolnego do pracy, jak i stopnia niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

• art. 6-7, art. 12-14 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• rozporządzenie z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (DzU nr 273, poz. 2711).

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...