Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

Maria Gałecka
rozwiń więcej
W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?

RADA

Autopromocja

Będzie Pan mógł żądać odsetek od zaległych świadczeń od ZUS, jeżeli sąd w wyroku stwierdził, że to ZUS jest odpowiedzialny za opóźnienie w przyznaniu renty.

UZASADNIENIE

Jeżeli sąd stwierdził, że ZUS ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przyznaniu renty, może Pan żądać wypłaty odsetek ustawowych od dnia wydania orzeczenia komisji lekarskiej ZUS, który powinien w tym przypadku zostać potraktowany jako data wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. W przeciwnym razie ewentualna wypłata odsetek będzie możliwa dopiero od dnia, w którym ZUS przekroczy termin na wydanie decyzji liczony od wpływu prawomocnego wyroku sądowego.

W przypadku świadczeń emerytalno-rentowych zasadą jest, że ZUS jest zobowiązany wydać decyzję w sprawie prawa do określonego świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeżeli ZUS nie dotrzyma terminu, jest zobowiązany do zapłaty odsetek ustawowych za każdy dzień zwłoki. Dlatego ważne jest ustalenie daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeszcze trudniej ustalić taką okoliczność, gdy decyzja ZUS została wydana na podstawie wyroku sądu. Za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się dzień wpływu również prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego.

Do niedawna ZUS uznawał, że ta regulacja w każdym przypadku zwalania ZUS z zapłaty odsetek za zwłokę w przyznaniu świadczenia, przypadającą na czas trwania postępowania sądowego. Odsetki za ten okres były płacone tylko wtedy, gdy ZUS został do tego wprost zobowiązany orzeczeniem sądu. Jeżeli sąd nie orzekł o odsetkach za opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia lub jego wysokości, ZUS ustalał i płacił odsetki dopiero w razie niedotrzymania ustawowego terminu na wydanie decyzji, która uwzględniała wydany wyrok (a więc wspomnianych 30 dni).

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 września 2007 r. (P 11/07 OTK-A 2007/8/97, DzU nr 175, poz. 1235) uznał, że za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uznaje się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia sądu tylko w sytuacji, gdy ZUS nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie tych okoliczności. ZUS w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zmienił swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie naliczania odsetek.

Decydującym kryterium o ustaleniu daty, od której ZUS ma wypłacić odsetki, jest orzeczenie sądu, że to ZUS ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przyznaniu lub wypłacie świadczenia. Dlatego jeśli sąd uzna w konkretnym wyroku, że opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia lub jego wysokości spowodowane było okolicznościami, za które odpowiada ZUS, to termin na wydanie decyzji i podjęcie wypłaty świadczenia ZUS będzie liczył tak, jakby zainteresowany nie odwołał się do sądu. Za datę wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji ZUS będzie w takim przypadku uznawał ostatnią datę wynikającą z postępowania przed ZUS, które - gdyby było prowadzone prawidłowo - zostałoby zakończone wydaniem decyzji ustalającej prawo do świadczenia lub jego wysokości i podejmującej wypłatę świadczenia (np. dzień, w którym orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stanowi podstawę do wydania decyzji, dzień wydania orzeczenia przez komisję lekarską ZUS).

Jeśli natomiast sąd, wydając wyrok, nie orzekł o odpowiedzialności ZUS za opóźnienie w ustaleniu lub w wypłacie świadczenia, ZUS nie zapłaci odsetek za okres postępowania sądowego. Termin, którego niedotrzymanie będzie powodowało konieczność naliczenia ustawowych odsetek za zwłokę, będzie liczony od daty wpływu prawomocnego orzeczenia sądu do ZUS (lub od jeszcze późniejszej daty, jeśli wydanie prawomocnego wyroku nie było wyjaśnieniem ostatniej okoliczności w sprawie). Dopiero w razie niedotrzymania ustawowego terminu (30 dni) na wydanie decyzji uwzględniającej orzeczenie organu odwoławczego ZUS będzie płacił odsetki za każdy dzień zwłoki.

Podstawa prawna:

•  art. 118 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Maria Gałecka

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...