II filar-obowiązkowy

Michał Culepa
rozwiń więcej
Uczestnictwo w otwartych funduszach emerytalnych jest obowiązkowe, a obowiązek ten jest zgodny z konstytucją - tak orzekł Sąd Najwyższy.

Od 1999 r. każdy Polak urodzony po 1968 r. ma obowiązek przystąpić do zreformowanego systemu ubezpieczeń społecznych. Składki ulegają podziałowi - część pozostaje w ZUS, część trafia do otwartych funduszy emerytalnych, które obracają nimi, gromadząc kapitały przyszłych emerytów.

Autopromocja

Cały ten system zakwestionował Adam M., który od kilku lat konsekwentnie odmawiał podpisania umowy z ofe, a później zażądał od ZUS wykreślenia go z listy członków wylosowanego funduszu i wypłacenia zgromadzonych tam składek. ZUS oczywiście odmówił. Sprawa przeszła przez wszystkie instancje sądowe, które oddalały kolejno odwołanie od negatywnej decyzji ZUS, a potem apelację, by trafić wreszcie na wokandę Sądu Najwyższego.

Na rozprawie przed Sądem Najwyższym pełnomocnik Adama M. wskazywał nie tylko na niezgodność przepisów ustanawiających obowiązkową przynależność do ofe m.in. z art. 67 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tezę tę zawierała skarga kasacyjna. Zdaniem skarżącego z przepisu tego wynika jedynie prawo do zabezpieczenia społecznego, a nie obowiązek prawny uczestnictwa w tym systemie.

Podniósł również kwestię braku obowiązujących przepisów o wypłacie emerytur z II filara (przez co osoba przystępująca do niego nie wie, na jakich zasadach będą wypłacane świadczenia emerytalne po osiągnięciu do nich prawa). Ponadto dopatrzył się naruszenia prawa własności. Skoro - wskazywał na rozprawie - środki z ofe podlegają dziedziczeniu, to nie można uznać ich za fundusze publicznoprawne. Jeżeli zaś pozostają własnością ubezpieczonego, to nie powinien on być ograniczony w ich dysponowaniu.

Sąd Najwyższy skargę kasacyjną oddalił. Główną tezą orzeczenia było stwierdzenie, że art. 67 ust. 1 konstytucji ma dwa zdania, które należy czytać łącznie. Brzmi on:

„Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa”.

Każdemu przysługuje więc prawo do zabezpieczenia społecznego, ale zakres tego prawa reguluje ustawa zwykła. Cała ta norma jest więc skierowana do instytucji państwowych. Przekazuje bowiem kompetencje do uregulowania szczegółowego zasad zabezpieczenia społecznego organom władzy ustawodawczej. Mają one obowiązek stworzenia takiego systemu, który zapewni osiągnięcie w sposób optymalny celu, jakim jest zapewnienie zabezpieczenia egzystencji każdemu obywatelowi w sytuacjach wskazanych w wymienionym przepisie konstytucji. Skoro ustawa przewiduje obowiązek uczestnictwa w ofe, to trudno uznać go za niezgodny z ustawą zasadniczą. Prawo ukształtowania systemu ubezpieczeń społecznych ma bowiem parlament i wybór rodzaju systemu ubezpieczeniowego należy właśnie do niego.

Mimo porażki w Sądzie Najwyższym Adam M. zapowiedział dalsze działania. Najprawdopodobniej sprawa trafi niedługo do Trybunału Konstytucyjnego.

Wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II UK 12/08.

Michał Culepa

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...