Najniższa emerytura w 2017 r.

Grażyna Zaremba
rozwiń więcej
Najniższa emerytura w 2017 r./ Fot. Fotolia / Fotolia
Rada Ministrów pracuje aktualnie nad zmianami przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Przewidywane zmiany obejmą w szczególności najniższe stawki emerytur i rent. Proponuje się aby ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2017 roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych coroczna waloryzacja jest przeprowadzana od dnia 1 marca przy zastosowaniu procentowego wskaźnika waloryzacji, którego główną podstawą obliczania jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym.

Autopromocja

Sposób waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych jest jedną z najbardziej drażliwych i szeroko komentowanych kwestii. Wynika to, między innymi, z niemożności zaspokojenia wszystkich oczekiwań świadczeniobiorców.

Polecamy produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W warunkach kryzysu gospodarczego koniecznym stało się wsparcie najuboższych grup emerytów i rencistów. Przewiduje się bowiem, że wskaźnik waloryzacji w 2017 roku będzie bardzo niski. Zapisana w Planie Wieloletnim kwota 1,4 mld złotych zostałaby przeznaczona na podwyższenie świadczeń najniższych (spełniających warunki stażowe do najniższego świadczenia) do 1.000 złotych w następujący sposób:

- wszystkie świadczenia z FUS zostaną podniesione w ramach waloryzacji wskaźnikiem 100,73%;

- najniższe emerytury i renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z FUS bez dodatków zostaną podniesione do 1.000 zł (renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 750 zł);

- świadczenia niższe od świadczeń najniższych (bez wymaganego stażu pracy do gwarancji wypłaty świadczenia najniższego) zostaną podwyższone wskaźnikiem 100,73%;

- świadczenia i zasiłki przedemerytalne zostaną podwyższone z zastosowaniem minimalnej gwarantowanej podwyżki z tytułu waloryzacji;

- renty socjalne zostaną podniesione z kwoty 741,35 zł do kwoty 840,00 zł;

- wprowadzony zostanie mechanizm waloryzacji świadczeń z KRUS.

Proponuje się aby ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2017 roku.

Obniżenie wieku emerytalnego

Warto przy tym wspomnieć, że Rada Ministrów obiecuje obniżenie wieku emerytalnego. Wydatki na ten cel przewidziano we wstępnym projekcie budżetu na 2017 rok. Rząd obniży wiek emerytalny 1 października 2017 r. bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje 9 miesięcy na dostosowanie systemu informatycznego, na co z kolei, przed ogłoszeniem stosownych przetargów konieczny jest pakiet nowych ustaw. Rząd nie rozważa wprowadzenia zakazu pracy dla emerytów. Możliwe jest wprowadzenie wymaganego stażu pracy, który uprawniałby do przejścia na emeryturę.

Etap legislacji: Rada Ministrów po opiniowaniu i konsultacjach społecznych.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 roku, nr 162, poz. 1118 z późniejszymi zmianami).

Zobacz serwis: Sektor publiczny

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...