Kiedy można wypowiedzieć warunki pracy i płacy osobie w wieku przedemerytalnym

Arkadiusz Sobczyk
rozwiń więcej
Pracowników, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, obejmuje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę. Powstaje pytanie, jak pracodawca może zmienić warunki pracy i płacy takich pracowników.

Ograniczenie ochrony trwałości stosunku pracy pracowników w wieku przedemerytalnym przewiduje art. 43 k.p. Wskazuje równocześnie dopuszczalne przypadki zastosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy wobec tej kategorii pracowników. Określone w tym przepisie przesłanki dzielą się na grupy o zróżnicowanym charakterze.

Autopromocja

Z jednej strony, przepis umożliwia utrzymanie jednolitości sytuacji prawnej pracowników wobec przepisów płacowych. Dotyczy to w szczególności regulaminów wynagradzania oraz układów zbiorowych pracy w części dotyczącej zasad wynagradzania. Zauważmy, że przepis nie wspomina o innych niż wynagrodzenie świadczeniach wynikających ze stosunku pracy. Zasady wynagradzania należy jednak rozumieć szeroko, tj. jako świadczenia materialne związane ze stosunkiem pracy. Gdyby taka wykładnia spotkała się z krytyką, to i tak należy mieć na uwadze, że przepis par. 2 art. 24113 k.p. uchyla ograniczenia w zakresie wypowiedzenia warunków pracy lub płacy w przypadku zmian na niekorzyść układu zbiorowego pracy. Na mocy art. 772 par. 5 k.p. przepis ten stosuje się także do zmian na niekorzyść regulaminu wynagradzania. W tych okolicznościach przepis art. 43 k.p. ma w istocie zastosowanie do aktów prawnych innych niż regulaminy wynagradzania lub układy zbiorowe pracy.

Druga grupa przypadków opisanych w art. 43 k.p. dotyczy sytuacji, w których pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie może świadczyć pracy. W przypadku stwierdzonej orzeczeniem lekarskim niezdolności do pracy, wypowiedzenie warunków pracy w zakresie rodzaju pracy, a pośrednio i wynagradzania, jest w istocie obowiązkiem pracodawcy. Pracodawca posiada obowiązek odmowy dopuszczenia do pracy pracownika, który nie przedstawi aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 207 par. 2 pkt 2 i art. 229 par. 4 k.p.).

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy pracownikom w wieku przedemerytalnym jest możliwe również w sytuacji zarówno zwolnień grupowych, jak i zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników.

ARKADIUSZ SOBCZYK

radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...