Nie można dowolnie obliczać renty wyrównawczej

Maria Sankowska
rozwiń więcej
Odpowiednia renta wyrównawcza to taka, która rekompensuje faktyczną utratę możliwości zarobkowych poszkodowanego.

ORZECZENIE

Autopromocja

Piotr T. (powód) pracował na stanowisku pracownika fizycznego. 15 maja 2000 r. uległ wypadkowi przy pracy, w wyniku którego doznał skręcenia i naderwania odcinka szyjnego kręgosłupa. Po wypadku najpierw przebywał na zwolnieniu lekarskim, później przez rok otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne. Jego umowa o pracę została rozwiązana z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS powód został uznany za częściowo niezdolnego do pracy. Wniósł jednak pozew przeciwko byłemu pracodawcy z żądaniem zasądzenia renty wyrównawczej. Sąd ustalił, że po zwolnieniu powód nie podjął żadnej innej pracy. Urząd pracy wskazał zaś, że nie posiada żadnych ofert pracy dla pracownika z takimi kwalifikacjami i częściową niezdolnością do pracy. Biegły powołany przez sąd stwierdził, że stan zdrowia powoda jest bardzo dobry i nie odbiega znacząco od stanu prawidłowego dla 35-letniego mężczyzny. Może on wykonywać prace związane z ochroną mienia, pracę stróża i inne tym podobne.

Sąd stwierdził zatem, że renta wyrównawcza należna powodowi powinna odpowiadać różnicy między zarobkami, jakie mógłby osiągać, gdyby nie uległ wypadkowi, a sumą renty z ZUS i wynagrodzenia, jakie jest w stanie uzyskać przy wykorzystaniu swej zmniejszonej zdolności do pracy. Ponieważ urząd pracy stwierdził, że nie posiada żadnych ofert dla powoda, to jako hipotetyczne zarobki sąd przyjął tylko połowę najniższego wynagrodzenia. Pozwany kwestionował te obliczenia, stwierdzając, że prawidłowo ustalając wysokość renty, sąd powinien odliczyć całe wynagrodzenie minimalne.

Renta powinna bowiem odpowiadać różnicy pomiędzy zarobkami, jakie powód mógłby osiągać, gdyby nie uległ wypadkowi, a sumą renty inwalidzkiej i wynagrodzenia, jakie bez względu na konkretne warunki i bezrobocie powód jest w stanie uzyskać przy wykorzystaniu swej zdolności do pracy. Sąd II instancji nie podzielił tych zarzutów, a pozwany zaskarżył ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu stwierdził, że zgodnie z art. 442 par. 2 k.c., renta wyrównawcza ma rekompensować faktyczną utratę możliwości zarobkowych. Jednak oczywiste jest to, że poszkodowany obowiązany jest wykorzystać zachowaną zdolność do zarobkowania. Wtedy wysokość renty wyrównawczej ustala się, przyjmując wysokość spodziewanego wynagrodzenia pomniejszonego o wynagrodzenie, które pracownik może uzyskać, wykorzystując ograniczoną zdolność do pracy, i to niezależnie od tego, jaka jest aktualna sytuacja na rynku pracy. Takie okoliczności, jak brak ofert pracy, nie są objęte odpowiedzialnością byłego pracodawcy, bo nie stanowią normalnego następstwa wypadku przy pracy (wyrok z 5 września 2001 r., II UKN 534/00).

Sygn. akt I PK 125/07

MARIA SANKOWSKA

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...