Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Marcin Mil
rozwiń więcej
Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Zmiany w systemie emerytalnym tylko z pozoru wiążą się z dodatkowymi obowiązkami ze strony przyszłych emerytów. Decydując się na wybór OFE zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Autopromocja

Zmiany w systemie emerytalnym

3 lutego 2014 r. nastąpiło przekazanie do ZUS 51,5% wartości aktywów w portfelach OFE, stanowiących równowartość instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa (m. in. obligacji) posiadanych przez fundusze.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Znowelizowane w lutym przepisy przewidują również m. in.:

  • zakaz reklamy OFE do końca lipca tego roku,
  • zakaz inwestowania w obligacje państwowe,
  • stopniowe przenoszenie na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowanie na zusowskim subkoncie środków z OFE przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
  • dziedziczność środków stanowiących podstawę wyliczenia emerytury przez okres 3 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zobacz także: Emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Procedura przejścia do OFE

W przypadku osób decydujących się na pozostawienie swojej składki w ZUS kwestia formalności jest nad wyraz jasna – ich składki pozostaną na subkoncie bez konieczności podejmowania jakichkolwiek kroków urzędowych.

Procedura, której wynikiem będzie przeniesienie składek do OFE wymaga minimalnych nakładów pracy i obejmuje złożenie w ZUS wypełnionego oświadczenia – można to zrobić osobiście, listownie lub przez Internet.

Przyszli emeryci mają czas na dokonanie wyboru od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. W przypadku nie podjęcia decyzji do końca wyznaczonego terminu 100 % ich środków będzie przekazywana do ZUS. W przypadku zdecydowania się na OFE składka emerytalna będzie trafiać w większości do ZUS (85% składki), a w części do OFE (15% składki).

Polecamy również: Zmiany w OFE

OFE czy ZUS?

Nie lada problem stanowi dylemat czy nasze środki emerytalne gromadzone mają być w ZUS czy w OFE. Wśród ekspertów znajdziemy zwolenników zarówno jednej, jak i drugiej opcji, oraz takich, którzy nie dopatrują się nad wyraz odczuwalnego dla przyszłych emerytów wymiaru reformy (głównie przewidujących krach systemu emerytalnego opartego zarówno na I jak i II filarze).

Debaty na tym tle toczone są przede wszystkim w oparciu o analizy ryzyka towarzyszącego poszczególnym rozwiązaniom.

Zwolennicy ZUS podnoszą, że sektor państwowy stanowi stabilniejsze zabezpieczenie interesów emerytów – głównie z uwagi na funkcję społecznego gwaranta, jaką z założenia pełni ZUS, oraz zależność kondycji OFE od praw rynkowych (przede wszystkim wynikającą z oparcia o rynki kapitałowe).

Opowiadający się za OFE zwracają uwagę na mechanizm konieczny w odpowiedzialnym inwestowaniu, jakim jest dywersyfikacja środków (akcentując ponad to potrzebę oszczędzania w ramach III filaru). Przewidują również brak efektywności państwowego systemu ubezpieczeń spowodowaną kryzysem demograficznym. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać
29 kwi 2024

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
29 kwi 2024

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...