Zmiany w OFE niezgodne z konstytucją?

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
Rząd zaproponował zmiany w OFE. Zdaniem ekspertów, zmiany te mogą naruszać Konstytucję. Rząd będzie mógł wykorzystać bierność ubezpieczonych. Jeśli nie opowiedzą się za kontynuacją oszczędzania w II filarze, trafią automatycznie do ZUS.

Wczoraj rząd omawiał ogłoszone dwa dni temu rewolucyjne zmiany w sposobie oszczędzania na starość.

Autopromocja

– Proponujemy takie rozwiązanie, które zagwarantuje wypłatę także tej części emerytury wypracowanej przez OFE i to wypłatę dożywotnią – przekonywał premier Donald Tusk. 

Tłumaczył, że w ostatnich miesiącach okazało się, że OFE nie są przygotowane do dożywotniego wypłacania tej części emerytur, za które odpowiadają.

Rządowe propozycje są jednak ostro krytykowane. Eksperci i pracodawcy alarmują: przedstawione rozwiązania zakładające umorzenie obligacji i przekazanie środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych nie tylko są niekorzystne dla przyszłych emerytów, ale także naruszają przepisy konstytucji. 

– To jest naruszenie prawa własności. Unijne orzecznictwo potwierdza to, że prawo do emerytury jest traktowane w tych kategoriach – twierdzi Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Podobnie uważa Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Małgorzata Rusewicz, prezes tej organizacji, wskazuje, że przeniesienie środków z OFE do ZUS (nawet jeśli chodzi tylko o część zgromadzonych pieniędzy) oznacza przywłaszczenie środków należących do OFE na rzecz instytucji publicznej bez odszkodowania. Gromadzone w imieniu ubezpieczonych środki przestaną być własnością prywatną, staną się publiczną i zostaną przez państwo skonsumowane. Jej zdaniem takie rozwiązanie narusza art. 21 i 64 Konstytucji RP. Zgodnie z nimi Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty tego uprawnienia. 

Podobne wątpliwości zgłasza Konfederacja Lewiatan. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, jej eksperta ubezpieczeniowego oraz członka Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego, zapowiadane zmiany naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa. A to z kolei oznacza naruszenie art. 2 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym RP jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...