Nowelizacja przepisów emerytalnych

Jan Witkowski
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany i docelowo ma wynieść 67 lat. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku, będą mogły liczyć tylko na 50% pełnego świadczenia.

Nowelizacja przepisów emerytalnych wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 r. i od tego czasu na mocy jej regulacji nastąpi stopniowe wydłużanie obecnie obowiązującego wieku, w którym można przejść na emeryturę wypłacaną przez ZUS.

Autopromocja

Podwyższenie wieku emerytalnego

Obecnie wiek ten wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Możliwość nabycia uprawnień emerytalnych po ukończeniu tego wieku zachowają osoby, które osiągną go do końca 2012 r., a więc mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1948 r. oraz kobiety urodzone przed 1 stycznia 1953 r. Pozostałe osoby przejdą na emeryturę w wyższym wieku. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyło kobiet urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1953 r. oraz mężczyzn urodzonych od 1 stycznia do 31 marca 1948 r., którym wiek emerytalny zostanie podniesiony o 1 miesiąc. Dla osób urodzonych w kolejnych kwartałach powszechny wiek emerytalny będzie podwyższany o jeden miesiąc za każdy późniejszy kwartał urodzenia. Docelowo powszechny wiek emerytalny ma wynosić 67 lat dla obu płci, co nastąpi po 30 września 2040 r. w przypadku kobiet urodzonych po 30 września 1973 r. oraz po 30 września 2020 r. w przypadku mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r.

W związku z procesem stopniowego wydłużania powszechnego wieku emerytalnego, począwszy od 1 stycznia 2013 r., w odpowiednio późniejszym wieku niż 65 lat ZUS będzie przyznawał z urzędu emeryturę osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli mają one obecnie ustalone prawo do renty do czasu osiągnięcia 65 lat, będą mogły nadal ją pobierać, aż do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Ustawa zmieniająca przewiduje również stopniowe podwyższanie, na takich samych zasadach jak dla ubezpieczonych w ZUS, wieku emerytalnego rolników, sędziów i prokuratorów, zakładając również docelowe zniesienie możliwości przejścia tych osób na wcześniejszą emeryturę lub w stan spoczynku.

Wcześniejsze przejście na emeryturę

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. wprowadzi również od 1 stycznia 2013 r. możliwość uzyskania tzw. emerytury częściowej przez osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wydłużonego wieku emerytalnego, ale:

  • osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz
  • posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet  i 40 lat dla mężczyzn.

Wysokość emerytury częściowej będzie wynosiła 50% pełnej kwoty emerytury i nie zostanie objęta gwarancją najniższego świadczenia w przypadku, gdy jego wyliczona kwota będzie niższa od minimalnej emerytury. Emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana przez ZUS bez względu na kontynuowanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą oraz niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów z pracy zarobkowej.

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. pozostawi pozostałe dotychczasowe możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę (m.in. dla pracowników z długim stażem ubezpieczeniowym, zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nauczycieli, kolejarzy oraz górników). Utrzymana zostanie też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturą na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej dla osób, które udowodniły długi staż ubezpieczeniowy oraz pracy „szczególnej” na 1 stycznia 1999 r. Zgodnie jednak z jej przepisami uzyskanie tego świadczenia, począwszy od 1 stycznia 2013 r., nie będzie już uzależnione od rozwiązania stosunku pracy.


Ustalanie wysokości emerytury

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. nie zmieni większości zasad ustalania wysokości emerytur, ale wprowadzi kilka istotnych zmian. Po pierwsze przewiduje pomniejszanie podstawy obliczenia tzw. nowej emerytury obliczanej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. o wypłacone kwoty emerytury częściowej, a także wcześniejszej emerytury przysługującej na podstawie ustawy emerytalnej lub Karty Nauczyciela. Oznacza to, że osoby, które skorzystają z wcześniejszych uprawnień emerytalnych, będą miały odpowiednio obniżoną emeryturę przyznaną po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. dokona też poszerzenia kręgu osób uprawnionych do ustalenia emerytury mieszanej na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej (częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad). Na mocy jej regulacji emerytura ta będzie mogła być obliczona również tym osobom, które wymagany wiek emerytalny ukończą w 2014 r. Podobnie jak dla kończących ten wiek w 2013 r. emerytura ta zostanie obliczona w 20% według starych zasad oraz w 80% według nowych zasad.

Inna istotna zmiana zostanie wprowadzona do art. 87 ustawy emerytalnej regulującego zasady podwyższania tzw. nowej emerytury do kwoty minimalnego świadczenia. Obecnie podwyższenie to uzależnione jest od udowodnienia stażu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Na mocy omawianej nowelizacji staż składkowy i nieskładkowy gwarantujący  wypłatę dla kobiet co najmniej minimalnej emerytury będzie stopniowo wydłużany i wyniesie:

  • 21 lat – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.,
  • 22 lata – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.,
  • 23 lata – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r.,
  • 24 lata – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.,
  • 25 lat – dla kobiet, które ukończą wydłużony wiek emerytalny od 1 stycznia 2022 r.

Inne zmiany

W związku z procesem stopniowego wydłużenia wieku emerytalnego nowelizacja z 11 maja 2012 r. wydłuży również okres pobierania emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz świadczeń przedemerytalnych. Będą one wypłacane aż do czasu ukończenia odpowiednio podwyższonego wieku emerytalnego (chyba że osoba uprawniona nabędzie wcześniej prawo do emerytury). Odpowiednie zmiany zostaną również wprowadzone co do wieku, od którego będzie mogła być przyznana okresowa emerytura kapitałowa ustalana wraz z emeryturą z FUS ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym oraz na subkoncie w ZUS. Wiek ten będzie stopniowo wydłużany według takiego samego harmonogramu jak powszechny wiek emerytalny wymagany do przyznania emerytury z FUS. Odpowiednio wydłużany będzie również wiek, do którego osiągnięcia będzie przysługiwała okresowa emerytura kapitałowa. Docelowo po 31 sierpnia 2020 r. wiek ten ma wynosić 67 lat. Wraz z wydłużaniem tego wieku odpowiednio będzie podwyższany również wiek wymagany do nabycia dożywotniej emerytury kapitałowej.

Podstawa prawna:

  • art. 1–3, art. 6–7, art. 11–14 i art. 17–19 ustawy  z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 637).

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...