Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym z renty na emeryturę

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
rozwiń więcej
Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy „z ogólnego stanu zdrowia”. W październiku br. ukończy on 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy będzie miał taką możliwość i w jaki sposób ZUS obliczy mu to świadczenie? Czy będzie mógł u nas dalej pracować? Jaki wpływ będzie miała wykonywana przez niego praca na pobieranie świadczenia emerytalnego?

Po ukończeniu 65 lat pracownik będzie mógł ubiegać się o przyznanie emerytury. Jeśli tego nie zrobi, ZUS przyzna mu to świadczenie z urzędu. Emerytura zostanie obliczona na tzw. starych zasadach, a więc na podstawie posiadanego stażu ubezpieczeniowego, zarobków uzyskanych w wybranych latach kariery zawodowej oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej. Jeśli pracownik zdecyduje się w odpowiednim czasie zgłosić wniosek o emeryturę, tj. do końca miesiąca, w którym ukończy powszechny wiek emerytalny, będą Państwo musieli rozwiązać z nim, przynajmniej na jeden dzień, stosunek pracy, aby mógł on pobierać przyznane świadczenie.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. (a do takiej grupy wiekowej zalicza się Państwa pracownik) mogą, co do zasady, uzyskać prawo do emerytury po spełnieniu dwóch warunków, tj.:

  • ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz
  • udowodnieniu co najmniej 20-letniego (w przypadku kobiety) i 25-letniego (w przypadku mężczyzny) okresu składkowego i nieskładkowego.

Odmienne zasady przechodzenia na emeryturę zostały przewidziane dla osób uprawnionych do renty z tytułu niezdolności do pracy. Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego ZUS przyznaje im emeryturę z urzędu, nie czekając na zgłoszenie wniosku w tej sprawie. Warunkiem przyznania z urzędu emerytury jest podleganie przez rencistę ubezpieczeniu społecznemu (przed 1 stycznia 1999 r.) lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (po 31 grudnia 1998 r.). W tym przypadku wystarczy nawet jeden dzień podlegania wspomnianym ubezpieczeniom.

ZUS przyznaje z urzędu emeryturę wyłącznie osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługującą na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS lub na podstawie przepisów emerytalnych obowiązujących przed jej wejściem w życie (np. ustawy z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin). Nie jest więc możliwe uzyskanie emerytury w tym trybie np. przez osoby pobierające rentę wypadkową z tytułu niezdolności do pracy przysługującą na podstawie ustawy wypadkowej.

Emerytura jest przyznawana z urzędu zamiast pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczeniobiorca może jednak uniknąć utraty prawa do renty, jeśli do końca miesiąca, w którym osiągnie powszechny wiek emerytalny, wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury. W takim przypadku ZUS nie przyznaje emerytury z urzędu, lecz rozpatruje zgłoszony wniosek. Jeśli świadczeniobiorca ma stwierdzoną niezdolność do pracy na dłuższy okres niż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego i spełnia warunki wymagane do przyznania emerytury, może wybrać, czy chce pobierać rentę czy emeryturę.


Zarówno wtedy, gdy ZUS przyznał z urzędu emeryturę renciście urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r., jak i wówczas, gdy pozytywnie rozpatrzył zgłoszony przez niego wniosek o przyznanie tego świadczenia, oblicza emeryturę na tzw. dotychczasowych zasadach, przewidzianych w art. 53 ustawy emerytalnej.

Zarówno emerytura przyznana na wniosek, jak i emerytura przyznana z urzędu nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury (obecnie jest to kwota 728,18 zł). Jeśli zatem faktycznie wyliczona wysokość świadczenia jest niższa od tej gwarantowanej kwoty, podlega odpowiedniemu podwyższeniu. Gwarancja podwyższenia emerytury do kwoty najniższego świadczenia nie dotyczy osób, które udowodniły staż ubezpieczeniowy niższy niż 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiety lub niższy niż 25 lat tych okresów w przypadku mężczyzn.

Ponadto emerytura przyznana z urzędu nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą po przyznaniu emerytury pracować i uzyskiwać przychód w nieograniczonej wysokości, bez żadnej konsekwencji dla wypłacanego świadczenia emerytalnego. Zasada ta nie dotyczy jednak osób, które po uzyskaniu uprawnień emerytalnych kontynuują zatrudnienie z tym samym pracodawcą, co przed przejściem na emeryturę.

Od 1 stycznia 2011 r. osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury, ZUS zawiesza prawo do tego świadczenia. Osoby te bez względu na to, czy ukończyły powszechny wiek emerytalny, mogą pobierać nowo przyznaną emeryturę, pod warunkiem że rozwiążą dotychczasowy stosunek pracy. Osoby, które nabywają prawo do emerytury po 31 grudnia 2010 r., kontynuujące zatrudnienie po nabyciu uprawnień emerytalnych, muszą liczyć się zatem z tym, że ZUS od razu zawiesi przyznane im świadczenie. Dopiero wówczas, gdy rozwiążą stosunek pracy i dostarczą do ZUS dokument potwierdzający tę okoliczność, np. świadectwo pracy, wypłata emerytury zostanie im wznowiona.

Zasada, zgodnie z którą prawo do emerytury ulega zawieszeniu w przypadku nierozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego zatrudnienie było wykonywane bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia, nie ma zastosowania do emerytury przyznanej z urzędu. Osoba uprawniona do takiego świadczenia może je pobierać bez względu na kontynuowanie zatrudnienia.

Korzyści

Jeżeli ZUS przyzna uprawnionemu emeryturę z urzędu, będzie on mógł kontynuować pracę i pobierać świadczenie nawet bez rozwiązywania stosunku pracy.

Jeśli Państwa pracownik nie zgłosi do końca października br., a więc do końca miesiąca, w którym ukończy 65 lat, wniosku o emeryturę i ZUS przyzna mu to świadczenie z urzędu, będzie mógł pobierać emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy. W przeciwnym razie, gdy emerytura zostanie przyznana na wniosek ubezpieczonego, aby ZUS mógł wypłacać pracownikowi przyznane świadczenie, będą Państwo musieli rozwiązać z pracownikiem, przynajmniej na jeden dzień, stosunek pracy nawiązany jeszcze przed przejściem na emeryturę.

Podstawa prawna

  • art. 27, art. 27a, art. 53, art. 85, art. 103–103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...