Jak przeliczyć staż emerytalny

Jan Witkowski
rozwiń więcej
Osoba uprawniona do emerytury może ubiegać się o przeliczenie stażu emerytalnego, dostarczając do ZUS dokumentację potwierdzającą nowe okresy składkowe i nieskładkowe. Doliczenie tych okresów przebytych po przyznaniu świadczenia nie jest możliwe w przypadku emerytury ustalanej na nowych zasadach.

Staż emerytalny ma bardzo duży wpływ na wysokość emerytury obliczanej według tzw. dotychczasowych zasad. Mają one zastosowanie przede wszystkim do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Mogą z nich jednak skorzystać również osoby młodsze, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę.

Autopromocja

Dłuższy staż emerytalny

Obliczając emeryturę według starych zasad, ZUS ustala część świadczenia przysługującą za okresy składkowe (mnożąc po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok udowodnionych okresów składkowych) oraz część należną za okresy nieskładkowe (mnożąc po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok przebytych okresów nieskładkowych). Oznacza to, że im większy okres stażu wnioskodawca zdołał udowodnić, tym wyższą emeryturę może otrzymać z ZUS.

Okresy składkowe to najkrócej mówiąc okresy aktywności zawodowej, w tym m.in. okresy pozostawania w stosunku pracy, wykonywania pracy nakładczej czy też prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast okresy nieskładkowe to okresy braku aktywności zawodowej, za które nie była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne (m.in. okresy pobierania świadczeń chorobowych, studiów wyższych, przebywania na urlopie wychowawczym, a także pobierania zasiłku bądź świadczenia przedemerytalnego).

Raz ustalony staż emerytalny może zostać następnie przeliczony. Osoba uprawniona ma bowiem prawo zażądać doliczenia nieuwzględnionych wcześniej okresów składkowych i nieskładkowych. Mogą to być okresy przebyte przed przyznaniem świadczenia (niezaliczone np. z powodu braku dokumentów), ale przede wszystkim okresy, które miały miejsce już po nabyciu uprawnień emerytalnych. Do tych ostatnich można zaliczyć np. okresy pozostawania w stosunku pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej, które miały miejsce po przyznaniu emerytury.

Przykład

Ubezpieczona (urodzona 12 czerwca 1948 r.) ma przyznaną emeryturę od marca 2009 r. Nie mogła wtedy przedstawić wszystkich dokumentów potwierdzających okresy wykonywanej pracy. ZUS nie uwzględnił ich więc w wymiarze emerytury. Na początku 2010 r. dotarła do tych dokumentów i dostarczyła do placówki ZUS wypłacającej świadczenie. W związku z tym może ubiegać się o doliczenie okresów, które potwierdza ta dokumentacja.


Bez doliczania okresów

Doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych przebytych po przyznaniu świadczenia nie jest możliwe w przypadku emerytury ustalanej na nowych zasadach, w tym również emerytury obliczanej w mieszanej wysokości. Przypomnijmy, że ta ostatnia ustalana jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które wiek emerytalny ukończą w latach 2009–2013 oraz spełnią inne wymagane warunki. Taka emerytura składa się w pewnej części ze świadczenia obliczonego „po staremu”, a w pozostałej części z emerytury obliczonej według nowych zasad.

Część emerytury mieszanej obliczona na dotychczasowych zasadach może być ponownie ustalona przez doliczenie okresów składkowych lub nieskładkowych. Okresy te muszą jednak przypadać zawsze przed dniem, od którego została przyznana emerytura. Jeśli miały miejsce później – nie mogą być doliczone do stażu emerytalnego.

Świadczeniobiorca pracujący po przyznaniu emerytury ustalanej na nowych zasadach może się ubiegać jedynie o uwzględnienie składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie w ZUS za okres ubezpieczenia przypadający po przyznaniu emerytury.

Przykład

Ubezpieczona od czerwca 2009 r. ma przyznaną emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Emerytura ta została obliczona według mieszanych zasad. Po przyznaniu świadczenia uprawniona ponownie nawiązała stosunek pracy, w którym nadal pozostaje. Mimo to nie może ubiegać się o doliczenie nowego okresu ubezpieczenia do stażu emerytalnego ustalonego w „starej” części emerytury. Może natomiast zgłosić wniosek o doliczenie składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS po przyznaniu świadczenia.

Przeliczenie stażu emerytalnego

Doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych polega na dodaniu do dotychczasowej kwoty świadczenia odpowiednio po 1,3% lub 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok tych okresów. Tak jak w przypadku pierwszego obliczenia emerytury tak i przy ponownym ustalaniu jej wysokości okresy składkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Przeliczenie stażu emerytalnego następuje zawsze na wniosek emeryta. Wniosek powinien zostać zgłoszony w placówce ZUS wypłacającej świadczenie. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający okresy składkowe i nieskładkowe (np. świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy, zaświadczenie uczelni wyższej itp.).


Jeśli świadczeniobiorca wnioskuje o doliczenie okresów sprzed przyznania emerytury, może wystąpić z odpowiednim wnioskiem w każdym czasie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy aktualnie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi, czy też nie pozostaje w ubezpieczeniu.

Dużo ostrzejsze wymogi obowiązują przy składaniu wniosku o doliczenie stażu przypadającego po przyznaniu emerytury. Wniosek taki może być złożony najwcześniej po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a więc nie wcześniej niż w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, wniosek o doliczenie okresów składkowych lub nieskładkowych można zgłosić w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia.

Należy podkreślić, że ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczonych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku. Tak więc osoba, która ma takie okresy, powinna jak najszybciej wnioskować o ich doliczenie, uwzględniając oczywiście wspomniane wyżej ograniczenia co do czasu zgłoszenia wniosku.

Doliczanie okresów nieskładkowych

Przy ustalaniu wysokości emerytury obowiązuje zasada, zgodnie z którą okresy nieskładkowe podlegają uwzględnieniu w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Oznacza to, że w przypadku gdy ZUS uwzględnił przy obliczeniu kwoty świadczenia okresy nieskładkowe w maksymalnym wymiarze, nie może doliczyć kolejnych okresów nieskładkowych.

Może się zdarzyć, że ZUS nie uwzględnił wcześniej wszystkich okresów nieskładkowych, gdyż musiał je ograniczyć do 1/3 składkowych. Jeśli osoba uprawniona wnioskuje następnie o doliczenie nowych okresów składkowych, ZUS – uwzględniając te okresy – dolicza automatycznie określoną część nieuwzględnionych wcześniej okresów nieskładkowych. Dokonuje tego bez konieczności składania odrębnego wniosku i tylko w takim wymiarze, aby okresy nieskładkowe nie przekraczały po doliczeniu 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Podstawa prawna:

  • art. 53, art. 112, 113, art. 114 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...