Nowe zasady zmniejszania emerytur/rent wojskowych

Maria Gałecka
rozwiń więcej
Od 9 marca 2010 r., jeżeli wojskowy emeryt/rencista pracuje, to wojskowy organ emerytalny może zmniejszyć wypłacaną emeryturę/rentę nie więcej niż o 25% jej wysokości.

W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, wojskowa emerytura/renta inwalidzka jest zmniejszana na zasadach określonych w przepisach ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie więcej jednak niż o 25% wysokości tego świadczenia (art. 40 ust. 1 i 3 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy).

Autopromocja

Jeżeli wojskowy emeryt/rencista uzyskuje przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, ale niższy niż 130% tego wynagrodzenia, świadczenie wojskowe podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego progu, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury lub renty i nie więcej niż o 25% wysokości tego świadczenia. Z kolei w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, kwota emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.

WAŻNE!

Świadczenia, które przysługują wojskowym, są zawsze zmniejszane o 25% ich wysokości w przypadku osiągania przychodu przekraczającego 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ograniczenie zmniejszenia wojskowej emerytury lub renty do 25% jej wysokości w przypadku osiągania przychodu między 70% a 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązuje od 4 lipca 2009 r. Jednak nie było rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie. Mogło to powodować zmniejszenie świadczenia o kwotę wyższą niż byłoby ono zmniejszone, gdyby emeryt/rencista osiągał przychody przekraczające wyższy próg zarobkowy.

Wprowadzenie nowej regulacji ustawowej spowodowało konieczność zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy, regulującym sposób rozliczania oraz zmniejszania emerytur i rent wojskowych w trakcie roku. Taką zmianę wprowadziło rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 8 lutego 2010 r., które weszło w życie 9 marca 2010 r.

Jeżeli z zawiadomienia wojskowego organu emerytalnego dokonanego przez świadczeniobiorcę wynika, że zamiarem emeryta/rencisty wojskowego jest osiąganie przychodu przekraczającego niższą kwotę graniczną przychodu, ale nieprzekraczającego wyższej kwoty granicznej przychodu, wojskowy organ emerytalny nadal zmniejsza wysokość świadczenia o kwotę tego przekroczenia, nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (od 1 marca 2010 r. 488,67 zł w przypadku emerytury wojskowej i wojskowej renty inwalidzkiej I grupy oraz 366,53 zł w przypadku wojskowej renty inwalidzkiej II i III grupy). Wojskowy organ emerytalny nie może dokonać zmniejszenia świadczenia o kwotę wyższą niż 25% wysokości świadczenia.

Zmiana uwzględnia tę gwarancję również przy dokonywaniu rocznego rozliczenia przychodu, które następuje po zakończeniu roku kalendarzowego.

Podstawa prawna

  • art. 40–40b ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.),
  • art. 103–106 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 8 lutego 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad dokonywania rozliczeń emerytur wojskowych i wojskowych rent inwalidzkich oraz sposobu ich zmniejszania w trakcie roku kalendarzowego (Dz.U. Nr 27, poz. 137).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...