Renta rodzinna po zmarłym renciście

Michał Culepa
rozwiń więcej
Kwota bazowa, przyjęta do ustalenia wcześniej przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy jest podstawą do obliczenia renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Na wokandę Sądu Najwyższego w styczniu br. trafiła sprawa dotycząca renty rodzinnej, która została przyznana Annie P. i jej córce. Mąż Anny P., choć pracował zawodowo od 1971 r., był rencistą. Rentę uzyskał w listopadzie 1996 r. i pobierał ją do końca stycznia 2005 r. Wówczas na podstawie orzeczenia lekarskiego uznano go za zdolnego do pracy i utracił prawo do tego świadczenia. Pan P. zachorował i w lipcu 2006 r. zmarł.

Autopromocja

Po jego śmierci Anna P. wystąpiła o rentę rodzinną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał jej to świadczenie i wówczas zaczęły się problemy. Okazało się bowiem, że przy obliczeniu renty rodzinnej organ rentowy zastosował kwotę bazową przyjętą do obliczenia uprzedniej renty męża Anny P. z tytułu niezdolności do pracy – czyli kwotę bazową obowiązującą w listopadzie 1996 r. Renta rodzinna w związku z tym była ustalona na wyjątkowo niskim poziomie, nawet uwzględniając waloryzacje. Anna P. odwołała się do sądu od tej decyzji. W odwołaniu wskazała, że skoro zmarły mąż, mimo renty nie przerwał zatrudnienia i pracował do śmierci, to renta rodzinna powinna być obliczona według aktualnej kwoty bazowej obowiązującej w 2006 r.

Sprawę rozstrzygnął na niekorzyść wnioskodawczyni Sąd Okręgowy w S., oddalając odwołanie. Anna P. złożyła apelację, jednak rozpoznający ją Sąd Apelacyjny w Ł. dostrzegł istotny problem prawny i skierował do Sądu Najwyższego następujące pytanie prawne:

„Czy można żądać ustalenia wysokości renty rodzinnej od wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu, obliczonej na nowo (z zastosowaniem aktualnej kwoty bazowej), mimo istnienia warunków art. 61 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, skutkujących obliczeniem renty na tych samych zasadach jak pobierana?”.

Sąd Najwyższy w składzie zwykłym nie zdecydował się jednak na rozstrzygnięcie tej sprawy i przekazał ją do rozpoznania składowi 7 sędziów, który udzielił jednak odpowiedzi negatywnej dla wnioskodawczyni.

Sąd, uzasadniając orzeczenie, wskazał, że renta rodzinna jest pochodną prawa zmarłego do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Przyjmuje się bowiem – jak stanowi art. 65 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS – że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Skoro zatem zmarły miał orzeczoną niezdolność do pracy, to renta rodzinna powinna być ustalana na podstawie kwoty bazowej przyjętej dla renty z tytułu wcześniej orzeczonej niezdolności.

Dopuszczalne jest jednak – jak wskazał SN – ponowne przeliczenie renty rodzinnej, z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej, jednakże powinny być spełnione warunki określone w art. 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (konieczność przepracowania minimum 30 miesięcy).

Sentencja uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2010 r. (I UZP 12/09):

Dopuszczalne jest ustalenie wysokości renty rodzinnej od wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu w warunkach określonych w art. 61 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z zastosowaniem aktualnej kwoty bazowej do części socjalnej świadczenia (art. 73 ust. 1 i 2 w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 2 i art. 53 ust. 4 w zw. z art. 62 ust. 1a tej ustawy).

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...