Czy przysługuje ochrona przedemerytalna pracownikowi, który pracował w dwóch różnych zawodach uprawniających do wcześniejszej emerytury

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
rozwiń więcej
Pracownik zatrudniony w naszej firmie posiada w ramach swego stażu pracy udokumentowanego świadectwami pracy 10 lat zatrudnienia w warunkach szczególnych na kolei oraz 10 lat stażu pracy w szczególnym charakterze jako wychowawca. Niedługo ukończy 56 lat. Czy w takiej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwać ochrona przedemerytalna? Jeżeli tak, to czy w celu nabycia emerytury w obniżonym wieku, okresy pracy w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze należy zsumować?

Państwa pracownikowi nie będzie przysługiwać ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem umowy o pracę po ukończeniu 56 lat. Pracownik uzyska ją dopiero po ukończeniu 61 lat. Do celów obliczania nabycia przez pracownika uprawnień do emerytury w obniżonym wieku okresy wykonywania pracy w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze nie ulegają zsumowaniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem dotyczy zazwyczaj podstawowego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Jednak niektóre grupy ubezpieczonych mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż podstawowy wiek emerytalny. Warunkiem niezbędnym do przejścia na emeryturę w niższym wieku emerytalnym jest zawsze przepracowanie określonego czasu stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na danym stanowisku lub w zawodzie, który jest uważany przez ustawodawcę za pracę w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Z reguły w celu uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury konieczne jest przepracowanie 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wiekiem emerytalnym dla tej kategorii pracowników jest zazwyczaj 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Tak jest w przypadku posiadania 15-letniego stażu pracy w charakterze wychowawcy lub pracownika kolei.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego dla tych kategorii zatrudnionych. Warunkiem uzyskania ochrony przedemerytalnej jest to, że dalszy okres zatrudnienia umożliwia tym pracownikom uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem niższego ustawowego wieku emerytalnego. Jest to bowiem dla nich normalny ustawowy wiek emerytalny. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 28 marca 2002 r. (I PKN 141/2001, OSNP 2004/5/86).

WAŻNE!

Pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje ochrona przedemerytalna w okresie 4 lat przed uzyskaniem prawa do emerytury w obniżonym wieku.

Państwa pracownik posiada 10-letni staż pracy w szczególnych warunkach (jako pracownik kolei) oraz 10-letni staż pracy w szczególnym charakterze (jako wychowawca). Nie posiada jednak łącznie 15-letniego stażu pracy w każdej z wymienionych kategorii zatrudnienia, co jest warunkiem nabycia emerytury w wieku obniżonym. Nie można sumować okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach jako kolejarz z pracą w szczególnym charakterze jako wychowawca w celu uzyskania emerytury w wieku obniżonym. Decydujący do przyznania emerytury jest 15-letni staż pracy w każdej z wymienionych kategorii zatrudnienia. Tak samo uznał w uchwale z 29 września 2005 r. Sąd Najwyższy (II UZP 10/2005, OSNP 2006/1-2/21). Państwa pracownik tego warunku nie spełnia, dlatego nie przysługuje mu ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Taką ochronę uzyska dopiero gdy ukończy 61. rok życia.

PRZYKŁAD

Pracownik posiada 15-letni staż pracy jako pracownik kolei. Za 2 lata ukończy 60 lat. W takiej sytuacji od ukończenia 56. roku życia przysługuje mu ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem, gdyż w wieku 60 lat nabędzie prawo do emerytury w wieku obniżonym z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnych. Jednak taka ochrona nie będzie mu przysługiwać po ukończeniu 60 lat.

Podstawa prawna

  • art. 39 Kodeksu pracy,
  • art. 32 ustawy 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • § 2 ust. 1, § 4, § 15 rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...