Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Łukasz Rafalski
rozwiń więcej
Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

RADA

Autopromocja

ZUS wypłaca emeryturę bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli umowa o pracę z pracownikiem zostanie rozwiązana w związku z przejściem na emeryturę w terminie późniejszym, powinni Państwo wpłacić pracownikowi odprawę emerytalną.

UZASADNIENIE

Od 8 stycznia 2009 r. został uchylony art. 103 ust. 2a ustawy emerytalnej. Oznacza to, że ZUS będzie wypłacał emeryturę nawet w sytuacji, gdy pracownik po uzyskaniu prawa do emerytury będzie kontynuował zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Do 7 stycznia 2009 r. wypłata emerytury była zawieszana w każdym przypadku, gdy emeryt był zatrudniony w ramach tego samego stosunku pracy co przed dniem nabycia prawa do emerytury. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że ZUS przyznając emeryturę nie będzie miał podstaw do zawieszenia jej wypłaty w stosunku do tych emerytów, którzy nadal wykonują to samo zatrudnienie co przed dniem nabycia prawa do emerytury (art. 45 ustawy z o emeryturach kapitałowych).

ZUS zawiesi wypłatę emerytury wówczas, gdy emeryt złoży wniosek o zawieszenie wypłaty świadczenia (art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej).

Jeżeli ZUS zawiesił wypłatę emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia w ramach stosunku pracy u tego samego pracodawcy, u którego pracownik był zatrudniony przed dniem przejścia na emeryturę, a emeryt nie ukończył 65 lat - mężczyzna lub 60 lat - kobieta, o wypłacie emerytury będzie decydować wysokość osiąganego przychodu. ZUS na wniosek emeryta będzie wypłacał emeryturę wówczas, gdy kwota przychodu będzie niższa niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, które od 1 grudnia 2008 r. wynosi 3859,20 zł. Oznacza to, że ZUS nie może z urzędu, bez wniosku emeryta podjąć wypłaty emerytury od 8 stycznia 2009 r.

Wszyscy emeryci, do których miał zastosowanie przepis art. 103 ust. 2a, a którzy chcą, aby ZUS wypłacał im świadczenia, muszą złożyć - w swoim oddziale, inspektoracie lub biurze terenowym ZUS - wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

WAŻNE!

ZUS podejmie wypłatę emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.

Wniosek o podjęcie wypłaty emerytury powinien zawierać dane osobowo-adresowe i numer świadczenia oraz podpis osoby ubiegającej się o podjęcie wypłaty emerytury.


W przypadku emerytów, którzy już mają ustalone prawo do wcześniejszej emerytury i mają zawieszoną emeryturę z powodu osiągania przychodu przekraczającego 130% przeciętnego wynagrodzenia, a nie z powodu zastosowania art. 103 ust. 2a, tj. z powodu kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy co przed przejściem na emeryturę, ZUS z urzędu podejmie wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym:

  • emeryt - mężczyzna będzie miał ukończone 65 lat życia oraz
  • emeryt - kobieta będzie miała ukończone 60 lat życia.

Przykładowy wzór wniosku o podjęcie wypłaty emerytury

@RY1@i65/2009/003/i65.2009.003.000.0016.101.jpg@RY2@

Kolejna kwestia to obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej pracownikom, którzy nabyli prawo do emerytury, a nie rozwiązali umowy o pracę. Nie jest ona w tej chwili przesądzona. Jednak prawo do odprawy pracownik uzyskuje po rozwiązaniu umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Chodzi o związek między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na emeryturę. Dlatego jeżeli pracownik albo Państwo rozwiążą umowę o pracę w związku z przejściem pracownika na emeryturę nawet już po uzyskaniu przez pracownika prawa do emerytury - to należy przyjąć, że powinni Państwo wypłacić mu odprawę emerytalną.

Powinni Państwo pamiętać, że w związku z uzyskaniem prawa do emerytury zmieni się kod tytułu do ubezpieczeń pracownika. Jeżeli pracownik nie ma prawa do emerytury albo renty, pracodawca zgłasza go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem 01 10 00. Natomiast tytuł do ubezpieczeń pracownika, który ma ustalone prawo do emerytury niezależnie od tego, czy ZUS wypłaca świadczenie czy nie, ma kod 01 10 10. O uzyskaniu prawa do emerytury pracownik powinien powiadomić pracodawcę. Pracodawca jako płatnik składek powinien w ciągu 7 dni od zaistnienia zmian przesłać do ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń z kodem 01 10 00 oraz zgłosić pracownika z prawidłowym kodem - 01 10 00. W przypadku uzyskania przez pracownika statusu emeryta nie zawsze jest to możliwe w terminie 7 dni, dlatego pracodawca powinien zrobić to niezwłocznie, np. po dostarczeniu przez pracownika decyzji ZUS przyznającej prawo do emerytury.

Podstawa prawna:

  • art. 45 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 228, poz. 1507),
  • art. 103 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z ubezpieczeń społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • art. 921 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 13 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • załącznik nr 1 oraz załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...