Obowiązek opłacania przez zleceniodawcę składek na Fundusz Pracy i FGŚS

Joanna Skrobisz
rozwiń więcej
To czy zleceniodawca będzie opłacał składkę na Fundusz Pracy i FGŚP jest uzależnione od tego czy składki emerytalno – rentowe są obowiązkowe czy też dobrowolne.

Prowadzę działalność gospodarczą. Zatrudniam tylko jednego zleceniobiorcę. Czy powinienem opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Autopromocja

To czy zleceniodawca będzie opłacał składkę na Fundusz Pracy i FGŚP jest uzależnione od tego czy składki emerytalno – rentowe są obowiązkowe czy też dobrowolne.
Fundusz Pracy – zleceniodawca, który wprawdzie jest osobą fizyczną ale nie jest pracodawcą czyli nie zatrudnia nawet jednego pracownika w ramach stosunku pracy, nie ma obowiązku opłacania składek na ten fundusz od zleceniobiorców. Obowiązek ten ciążyłby na osobie fizycznej, która zatrudnia przynajmniej jednego pracownika, a także na zleceniodawcy będącym jednostką organizacyjną i to niezależnie czy zatrudnia pracowników .

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – w przypadku tego funduszu zleceniodawca będzie opłacał składki jeżeli zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W przypadku podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu, wówczas zleceniodawca nie płaci składki na FGŚP.

Jeżeli zleceniodawca zatrudnia choćby jednego pracownika to obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorcę jest uzależniony od wysokości miesięcznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia tego zleceniobiorcy. Składkę na FP należy opłacać tylko za zleceniobiorcę, którego podstawą wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie (w 2013 r. – 1600 zł). Obowiązek taki również istnieje gdy zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym także z innego tytułu (umowa o pracę na część etatu). W tej sytuacji zleceniodawca powinien ustalić obowiązek opłacania składki na FP uwzględniając sumę przychodów ze wszystkich tytułów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli dla zleceniobiorcy umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń a jest on wynagradzany stawką miesięczną lub godzinową, należy sprawdzać wysokość podstawy wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca.

Jeśli więc zleceniobiorca:

• podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc, obowiązek opłacenia składki na FP występuje za ten miesiąc, w przypadku gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia,

• nie podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc, należy ustalić, jaka byłaby wysokość podstawy wymiaru składek na jego ubezpieczenia, gdyby podlegał tym ubezpieczeniom przez cały miesiąc. W przypadku gdy będzie to kwota przynajmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu, za ten miesiąc należy opłacić składkę na FP.

Podstawa prawna:

• art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c i ust. 3, art. 104a, art. 104b i art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 9–9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...