Termin wypłaty wynagrodzenia w umowach cywilnoprawnych

Określone w przepisach Kodeksu pracy zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia za pracę nie dotyczą wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych: umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy umowy agencyjnej. Terminy wypłaty wynagrodzeń i zasady ich wypłaty wynikają bezpośrednio z zawieranych umów, a jeżeli strony nie uregulowały tych kwestii w umowie – z przepisów Kodeksu cywilnego.

Wynagrodzenie należy się przyjmującemu zlecenie dopiero po wykonaniu pracy (art. 744 k.c.). Strony mogą jednak w umowie uregulować odmiennie kwestię wypłaty wynagrodzenia. Mają w tym zakresie dowolność, co oznacza, że termin wypłaty wynagrodzenia może być ustalony np. raz w miesiącu, raz na kwartał czy też jako jednorazowa wypłata po zakończeniu określonych czynności wykonywanych w trakcie zawartej umowy.

Autopromocja

Przepisy Kodeksu cywilnego wprowadzają zasadę (wynagrodzenie zleceniobiorcy należy wypłacić po wykonaniu zlecenia), ale jednocześnie pozostawiają stronom umowy swobodę w ustaleniu innego sposobu rozliczenia. Jeżeli jednak strony ustalają inny termin płatności niż wynikający z przepisów kodeksowych, jego określenie nie powinno budzić żadnych wątpliwości.

Umowa-zlecenie może zostać wypowiedziana w każdym czasie przez obie strony, także przed zakończeniem czynności związanych z wykonaniem przedmiotu umowy. W takim przypadku zleceniodawca jest zobowiązany wypłacić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę, jaką poniósł zleceniobiorca w wyniku rozwiązania umowy.

Zasadą jest, że przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie przysługuje w terminie wskazanym w umowie o dzieło. Ustalenie terminu zależy wyłącznie od woli stron umowy. Strony mogą wskazać w umowie, że wynagrodzenie będzie wypłacane w ratach, np. pierwsza część zostanie wypłacona w określonym terminie po zawarciu umowy w celu umożliwienia zakupu materiałów, natomiast pozostała część po oddaniu dzieła. Strony umowy mogą również ustalić, że wynagrodzenie będzie wypłacane cyklicznie lub w całości po oddaniu dzieła.

W sytuacji gdy umowa nie zawiera regulacji dotyczących terminu wypłaty wynagrodzenia, przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła (art. 642 § 1 k.c.). Przez oddanie dzieła należy rozumieć przeniesienie na zamawiającego posiadania dzieła materialnego albo niematerialnego. Aby zapobiec sytuacjom, w których zamawiający zwlekałby z odebraniem dzieła i wypłatą wynagrodzenia, art. 643 k.c. przewiduje, że zamawiający zobowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje, zgodnie ze swoim zobowiązaniem.

Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych.

Strony mogą w umowie uregulować kwestię terminu wypłaty wynagrodzenia w sposób, który będzie dla nich najkorzystniejszy. Jeżeli strony nie umówią się co do tej kwestii, wynagrodzenie należy się w chwili oddania dzieła.

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...