Podjęcie studiów przez zleceniobiorcę - korekta dokumentów rozliczeniowych

Joanna Stolarska
rozwiń więcej
Zleceniobiorca (23 lata), zatrudniony w naszej firmie od początku 2011 r., w październiku br. rozpoczął studia zaoczne. O tym fakcie dowiedzieliśmy się przypadkiem, gdyż zleceniobiorca nie poinformował kadr o rozpoczęciu kształcenia na studiach wyższych. Zleceniobiorca ten jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, wnioskował również o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

Należy jak najszybciej wyjaśnić ze zleceniobiorcą, czy faktycznie podjął studia, jakiego rodzaju i kiedy został wpisany na listę studentów. Przekazane Państwu informacje powinien potwierdzić pisemnie. Następnie – w razie potwierdzenia, że zleceniobiorca jest studentem – należy wyrejestrować go z ZUS od dnia rozpoczęcia studiów. Jeżeli rozliczyli Państwo w ZUS składki za okres, kiedy zleceniobiorca nie podlegał już ubezpieczeniom, należy przed wyrejestrowaniem złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych, a ubezpieczonemu zwrócić kwotę składek nienależnie potrąconych z jego wynagrodzenia.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia, co do zasady, jest tytułem do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Wyjątek od tej reguły stanowi m.in. zlecenie zawarte ze studentem (także uczniem szkoły ponadpodstawowej) przed ukończeniem przez niego 26. roku życia. Taka umowa nie stanowi dla studenta (ucznia) tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (np. licencjackie, inżynierskie) lub drugiego stopnia (uzupełniające studia magisterskie), a także na jednolitych studiach magisterskich.

Za studenta uznaje się osobę od dnia wpisania na listę studentów (najczęściej jest to 1 października danego roku, ale nie jest to regułą) do momentu ukończenia przez nią studiów lub skreślenia z listy studentów. Natomiast za dzień ukończenia studiów uważa się datę:

  • złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,
  • złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,
  • zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej w planach studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja.

Do celu ustalenia obowiązku ubezpieczeniowego za studenta nie uważa się uczestnika studiów trzeciego stopnia (studiów doktoranckich) a także słuchacza studiów podyplomowych.


WAŻNE!

Za studenta nie uważa się uczestnika studiów doktoranckich ani słuchacza studiów podyplomowych.

W przedstawionej sytuacji muszą Państwo jak najszybciej potwierdzić informację o rozpoczęciu studiów przez zleceniobiorcę i uzyskać od niego pisemne oświadczenie w tej sprawie. Jeżeli ubezpieczony nie ukończył jeszcze 26 lat, wówczas od dnia rozpoczęcia studiów nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

To na płatniku składek ciąży obowiązek zgłoszenia zleceniobiorcy do ZUS oraz wyrejestrowania go, gdy umowa zlecenia przestała być tytułem do ubezpieczeń. Do płatnika należy również obliczanie, potrącanie z dochodu zleceniobiorcy, rozliczanie i opłacanie należnych za niego składek. Aby prawidłowo wypełniać te obowiązki, płatnik potrzebuje informacji dotyczących m.in. innych tytułów do ubezpieczeń posiadanych przez zleceniobiorcę, uprawnień do emerytury lub renty, faktu kształcenia w szkole ponadpodstawowej lub wyższej. Zleceniobiorca udziela płatnikowi tych informacji składając oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej (art. 271 Kodeksu karnego). Jest zatem odpowiedzialny za prawdziwość informacji zawartych w tym oświadczeniu. Gdy zmienią się te dane (np. zleceniobiorca utraci status studenta, podejmie pracę, rozpocznie działalność pozarolniczą itp.), ma obowiązek poinformować o tym zleceniodawcę.

Ze względu na obowiązki spoczywające na płatniku w pełni uzasadnione jest również domaganie się od zleceniobiorcy przedstawienia zaświadczenia z uczelni o podjęciu kształcenia na studiach wyższych. Dobrą praktyką jest również okresowe weryfikowanie informacji przekazanych w oświadczeniach przez zleceniobiorców (nie tylko studentów). Płatnik musi pamiętać, że jeżeli wskutek nieaktualnych informacji powstanie zadłużenie z tytułu składek, to tylko on będzie odpowiedzialny przed ZUS za jego spłatę. Nie powinien zatem poprzestawać na jednorazowym poinformowaniu zleceniobiorcy o konieczności aktualizowania danych w składanym oświadczeniu. Okresowa weryfikacja tych informacji zapobiegnie powstaniu zadłużenia (lub przynajmniej ograniczy jego wielkość), a ponadto może stanowić dowód na dochowanie przez płatnika należytej staranności w wykonywaniu obowiązków – w razie sporu przed sądem.

ZAGROŻENIE (–)

Za niedopełnienie obowiązków wobec ZUS, związanych z zatrudnianiem zleceniobiorcy, zawsze w pierwszej kolejności odpowiada płatnik, a nie ubezpieczony.

Za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przepisy przewidują dotkliwe sankcje. ZUS może np. wnioskować do sądu o ukaranie nierzetelnego płatnika karą grzywny w wysokości do 5000 zł (art. 98 ust. 1 ustawy systemowej). W Państwa sytuacji jest to jednak bardzo mało prawdopodobne. Jeżeli niezgłaszanie ubezpieczonych nie jest w Państwa firmie nagminne, ZUS raczej nie skorzysta z sankcji stosowanych wobec płatników notorycznie uchylających się od wypełniania ustawowych obowiązków.


Po ustaleniu, z jaką datą zleceniobiorca został wpisany na listę studentów, należy wyrejestrować go z ubezpieczeń. Jeżeli od momentu uzyskania przez zleceniobiorcę statusu studenta płatnik złożył już za niego dokumentację rozliczeniową, należy przed wyrejestrowaniem skorygować ją, a następnie oddać zleceniobiorcy składki, uprzednio potrącone z jego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca, który ma 19 lat, zgłoszony z tytułu umowy zlecenia do ZUS, od 1 września 2011 r. podjął naukę w liceum wieczorowym. Dopiero w połowie października br. poinformował o tym fakcie zleceniodawcę, który zdążył już rozliczyć za niego składki ubezpieczeniowe od przychodu uzyskanego z tytułu umowy zlecenia we wrześniu br. Po uzyskaniu informacji dotyczącej rozpoczęcia nauki przez tego zleceniobiorcę płatnik powinien:

  • skorygować dokumentację rozliczeniową przez złożenie raportu korygującego ZUS RCA z zerową podstawą wymiaru składek (tzw. „raport zerowy”) oraz korygującej deklaracji ZUS DRA,
  • wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń poprzez złożenie dokumentu ZUS ZWUA, z datą wyrejestrowania 1 września 2011 r.

Jeżeli w wyniku niedopełnienia przez zleceniobiorcę obowiązków informacyjnych, zleceniodawca poniesie szkodę (np. będzie musiał opłacić odsetki za zwłokę w opłaceniu składek czy zostanie na niego nałożona kara grzywny), zawsze ma prawo dochodzić odszkodowania od zleceniobiorcy w drodze powództwa cywilnego. Taka droga dochodzenia roszczeń jest kosztowna i czasochłonna, jednak mało efektywna.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 4, art. 9 ust. 1, ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.),
  • art. 415 Kodeksu cywilnego,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...