Czy do ustalenia obowiązku ubezpieczeń zleceniobiorcy wystarczy jego pisemne oświadczenie

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
DGP
Planujemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia kilku studentów. Nie wiem, czy wszyscy będą kontynuować naukę od października br. i nie mam pewności, czy będę musiał opłacać składki za te osoby. Czy mogę od nich żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających ich status, czy wystarczy samo oświadczenie?

Przepisy nie określają, w jaki sposób udokumentować, że zleceniobiorca posiada status ucznia lub studenta albo czy posiada inny tytuł do ubezpieczeń (np. umowę o pracę). W praktyce przyjmuje się, że pisemne oświadczenie zleceniobiorcy jest wystarczające do ustalenia obowiązku ubezpieczeń. Jednak biorąc po uwagę, że to firma jest odpowiedzialna za pobranie i odprowadzenie należnych składek na ubezpieczenia, dla pewności mogą Państwo zażądać przedstawienia np. zaświadczenia z uczelni.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia stanowi jeden z tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, chyba że wykonuje ją uczeń bądź student, który jeszcze nie ukończył 26 lat – wówczas praca na zlecenie nie jest objęta ubezpieczeniami. Istnieją również inne sytuacje, gdy od umowy zlecenia nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia (ale tylko społeczne) – gdy zleceniobiorca ma inny tytuł do ubezpieczeń, np. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, prowadzi działalność gospodarczą albo dodatkowo wykonuje pracę na podstawie innej umowy zlecenia. Również uprawnienia zleceniobiorcy do emerytury lub renty mogą wpływać na zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek.

Ustalenie obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego ciąży na płatniku składek – w tym przypadku na zleceniodawcy. W tym celu płatnik powinien uzyskać od zleceniobiorcy, najlepiej na piśmie, informacje dotyczące m.in. innych tytułów do ubezpieczeń, uprawnień do emerytury lub renty bądź kontynuowania nauki w szkole lub na studiach.

Zleceniobiorca składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 271 Kodeksu karnego. Jest więc odpowiedzialny za prawdziwość informacji zawartych w tym oświadczeniu. Ponadto, gdy zmienią się te dane (np. zleceniobiorca utraci status studenta, podejmie pracę itp.), ma obowiązek poinformować o tym zleceniodawcę.

Zleceniodawca jako płatnik składek odpowiada za zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń (art. 36 ust. 2 ustawy systemowej). Ponadto spoczywa na nim obowiązek pobrania i odprowadzenia należnych składek oraz wykazania ich w dokumentach rozliczeniowych. Zleceniodawca jest odpowiedzialny za prawidłowe sporządzenie tych dokumentów. Jeśli tego nie zrobi mimo istnienia takiego obowiązku (np. po podpisaniu umowy zlecenia ze studentem, który ukończył 26 lat), poniesie tego konsekwencje. Za niedopełnienie obowiązków dotyczących ubezpieczeń ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje wiele sankcji. ZUS może np. wymierzyć płatnikowi opłatę dodatkową (art. 24 ust. 1 ustawy systemowej). Te okoliczności uzasadniają żądanie od zleceniobiorcy, by dostarczył również zaświadczenie szkoły/uczelni o podjęciu nauki.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 4, art. 24 ust. 1, art. 36 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...