Czy zleceniobiorca jest zobowiązany do sporządzenia raportu z wykonanego zlecenia

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Zleceniobiorca w ramach umowy będzie świadczył na moją rzecz usługi marketingowe. Po zakończeniu wykonywania umowy chciałbym otrzymać szczegółowy raport w tej kwestii. Czy obowiązek sporządzenia takiego raportu wynika bezpośrednio z przepisów czy lepiej – i jeśli tak, to w jaki sposób – określić go w umowie zlecenia?

Po zakończeniu umowy zleceniobiorca powinien złożyć sprawozdanie z przebiegu zlecenia. Umowa zlecenia powinna doprecyzować sposób, formę oraz zakres tego sprawozdania. Pozwoli to Panu nie tylko na otrzymanie sprawozdania, ale przede wszystkim na otrzymanie raportu zawierającego potrzebne mu dane i informacje.

Autopromocja

Zleceniobiorca wykonuje na rzecz zleceniodawcy pewne usługi, których stopień zróżnicowania może być bardzo duży. Z tego powodu zleceniodawca chciałby dowiedzieć się o szczegółach realizacji pracy. Zlecenie nie jest umową wynikową i nie polega na uzyskaniu konkretnego rezultatu. Prawidłowa realizacja zobowiązania wykonywanego w ramach zlecenia będzie wynikać ze szczegółowej realizacji postanowień umownych określających, jaki jest zakres czynności, które ma wykonywać zleceniobiorca, i w jaki sposób ma te czynności wykonywać (art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego).

Z tych względów Kodeks cywilny nakłada na przyjmującego zlecenie obowiązek udzielania dającemu zlecenie potrzebnych wiadomości o przebiegu realizacji umowy zlecenia jeszcze w trakcie jej realizacji. Natomiast po wykonaniu zlecenia lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy zleceniobiorca powinien złożyć zleceniodawcy sprawozdanie (art. 740 Kodeksu cywilnego).

Sprawozdanie nie musi mieć formy pisemnej. Zwłaszcza przy mniej rozbudowanych zleceniach w praktyce stosuje się jedynie formę ustną.

Korzyści

Zleceniodawca może żądać od zleceniobiorcy po wykonaniu zlecenia złożenia sprawozdania w dowolnej formie.

Często jednak zleceniodawcy może zależeć na otrzymaniu sprawozdania w szczególnej formie, zawierającego istotne dla niego informacje, uwagi itp. o przebiegu wykonywania zlecenia. W tym zakresie należy wprowadzić odpowiednie regulacje do treści umowy. W takim przypadku należy wyraźnie określić nie tylko, w jakiej formie i terminie po zakończeniu umowy zlecenia sprawozdanie ma zostać przedstawione, ale też co szczegółowo powinno zostać w nim uwzględnione.


PRZYKŁAD

Zleceniobiorca został zobowiązany w umowie zlecenia do złożenia sprawozdania, w którym ma zamieścić informację o liczbie klientów odwiedzanych w trakcie realizacji umowy, liczbie zawartych umów i najczęściej podawanych przyczynach braku zainteresowania przedstawianą przez niego ofertą zlecającego. Zamieszczenie takich zapisów w umowie zlecenia jest prawidłowe.

Brak uszczegółowienia w umowie zlecenia, jakiego rodzaju sprawozdanie ma przygotować zleceniobiorca, spowoduje, że zlecający nie będzie mógł domagać się sprawozdania o treści i zakresie dokładnie odpowiadającym jego potrzebom. Z obowiązku przedstawienia tego rodzaju informacji zawartego w Kodeksie cywilnym nie wynika bowiem zobowiązanie zleceniobiorcy do sporządzenia sprawozdania według ścisłych wskazówek zlecającego.

PRZYKŁAD

Strony wprowadziły do umowy zlecenia następujące zapisy: „1. W terminie 14 dni po zakończeniu wykonywania umowy Zleceniobiorca jest zobowiązany do złożenia Zleceniodawcy pisemnego sprawozdania z przebiegu realizacji umowy. 2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać wykaz przeprowadzonych w ramach umowy prac, ich zakres oraz szczegółowe wskazanie wynikłych podczas ich realizacji problemów”. Dzięki takim zapisom umowy zlecenia zleceniodawca może uzyskać od zleceniobiorcy szczegółowe sprawozdanie z wykonanego zlecenia.

W umowie zlecenia można uzależnić wypłatę wynagrodzenia za zlecenie od złożenia sprawozdania dotyczącego wykonania zlecenia. Pozwoli to łatwiej wyegzekwować złożenie tych informacji przez zleceniobiorcę w sytuacji, w której ma to istotne znaczenie dla zlecającego.

W odniesieniu do umowy zlecenia nie obowiązują ochronne przepisy prawa pracy dotyczące np. terminu wypłaty wynagrodzenia, częstotliwości wypłaty, gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia. Wypłatę wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia można zatem uzależnić od wykonania przez zleceniobiorcę wszystkich zobowiązań wynikających z tej umowy, w tym także od złożenia sprawozdania.

Podstawa prawna

  • art. 734 § 1, art. 740 Kodeksu cywilnego.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...