Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Michał Culepa
rozwiń więcej
Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

Marek W., pracownik Stoczni Gdańskiej, od listopada 2005 r. do marca 2006 r. wykonywał na terenie Stoczni pracę na podstawie umowy o dzieło, którą zawarł ze spółką G. Spółka ta była wówczas podwykonawcą Stoczni. Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło wypłacała mu spółka G. Marek W. w ramach umowy o dzieło wykonywał pracę na rzecz swojego pracodawcy. Jednak zamawiająca spółka nie opłacała za Marka W. składek ubezpieczeniowych, gdyż nie był on jej pracownikiem. Mimo to po przeprowadzeniu kontroli miejscowy oddział ZUS wydał decyzję nakazującą spółce G. zapłatę zaległych składek za cały okres wykonywania umowy. Spółka, odwołując się od decyzji ZUS do sądu, stwierdziła, że wykonawca dzieła nigdy nie był jej pracownikiem i tym samym nie mógł powstać z jej strony obowiązek ubezpieczenia.

Autopromocja

Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w G. podzielił argumentację spółki i nakazał ZUS zmianę decyzji.

Apelację ZUS rozpoznawał gdański Sąd Apelacyjny, który stwierdził, że w sprawie istnieje ważne zagadnienie prawne. Zadał więc Sądowi Najwyższemu następujące pytanie:

Czyim pracownikiem w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa) jest osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o dzieło zawartej z innym podmiotem niż pracodawca, jeżeli w ramach tej umowy była wykonywana praca na rzecz pracodawcy, z którym pozostawał w stosunku pracy: pracodawcy, z którym łączy go umowa o pracę, czy podmiotu, z którym zawarła umowę o dzieło?

Sąd Najwyższy wskazał, że Marek W. był pracownikiem Stoczni Gdańskiej i to Stocznia powinna opłacać za niego wszelkie składki, także te, których podstawę stanowi wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej ze spółką G.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że ustawa systemowa rozszerza i to znacznie pojęcie pracownika do celów ubezpieczeniowych. Jest nim nie tylko osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, ale też osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, i to zarówno takiej, która może być tytułem do ubezpieczeń (np. zlecenie, umowa agencyjna, inne umowy o świadczenie usług podobne do zlecenia), jak i takiej, która nie jest w ogóle samoistnym tytułem do ubezpieczeń (umowa o dzieło). W rozumieniu ustawy systemowej osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest – z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych – traktowana jak pracownik ze wszystkimi tego konsekwencjami, włącznie ze zgłoszeniem do wszystkich ubezpieczeń społecznych i obowiązkiem opłacania składek ZUS. Dwie sytuacje tego typu są uregulowane w ustawie systemowej:

  • pierwsza dotyczy pracownika zatrudnionego przez swojego pracodawcę na podstawie dodatkowej umowy cywilnoprawnej,
  • druga dotyczy pracownika, który jest zatrudniony przez osobę trzecią na podstawie umowy cywilnoprawnej, ale wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy.

W drugim z tych przypadków pracodawca, choć niezwiązany z własnym pracownikiem żadną dodatkową umową, korzysta jednak z jego pracy. Praca ta, co do zasady mająca inny charakter i zakres, mogłaby być świadczona także w ramach istniejącej umowy o pracę. Z tego też tytułu ustawodawca uznał za słuszne objęcie tych umów obowiązkami ubezpieczeniowymi.

Gdyby jednak przyjąć wyłączną możliwość wykonywania tych innych prac na podstawie umowy o pracę, konieczna byłaby zmiana umowy (zawarcie stosownych porozumień lub dokonanie wypowiedzenia zmieniającego), albo po stronie pracodawcy pojawiłby się obowiązek zapłaty należności z tytułu pracy w nadgodzinach. Pracodawca w sposób legalny ma wówczas możliwość uniknięcia ograniczeń narzuconych przez Kodeks pracy, ale zarazem odnosi określone korzyści z pracy swojego pracownika, zatrudnionego przez kogo innego.

Słuszne jest, że ciężary z tytułu ubezpieczeń społecznych powinien ponosić podmiot, który czerpie korzyści. A zatem to pracodawca – a nie zamawiający, strona umowy o dzieło – powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym jest on zobowiązany uwzględnić w podstawie wymiaru składek pracownika także przychód z tytułu umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią, ale wykonywanej na swoją rzecz.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...