Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Joanna Goliniewska
rozwiń więcej
W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Zatrudnienie funkcjonariusza PSP na podstawie umowy zlecenia będzie korzystniejsze, gdyż w takiej sytuacji obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne (do ubezpieczeń społecznych osoba ta będzie mogła przystąpić dobrowolnie). W przypadku zawarcia umowy o pracę funkcjonariusz będzie podlegał obowiązkowo zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Każda osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na ogólnych zasadach. Nie ma żadnych szczegółowych regulacji wyłączających obowiązek ubezpieczenia pracownika np. z powodu równoczesnego zatrudnienia w innych podmiotach czy pełnienia służby. Zatem w sytuacji, gdy podpiszą Państwo z funkcjonariuszem PSP umowę o pracę na czas prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, osoba ta będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo.

Charakter pracy, którą ma wykonać funkcjonariusz PSP, pozwala na zawarcie z nim umowy zlecenia. Będzie to korzystniejsze niż zawarcie umowy o pracę, ponieważ w tym przypadku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera uregulowanie szczególne. Osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie pracuje na podstawie umowy zlecenia, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy. Może jednak przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.

Za osobę pozostającą w stosunku służby, która z umowy zlecenia nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, uznaje się:

  • żołnierzy zawodowych,
  • funkcjonariuszy:

– Państwowej Straży Pożarnej,

– Policji,

– Centralnego Biura Antykorupcyjnego,

– Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,

– Straży Granicznej,

– Służby Więziennej,

– Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego,

– Biura Ochrony Rządu.

Dla osób, które – pozostając w stosunku służby – spełniają jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym, nie powstaje zbieg tytułów do ubezpieczenia, ponieważ od 1 października 2003 r. pozostawanie w stosunku służby przestało być tytułem do ubezpieczeń społecznych.

WAŻNE!

Pozostawanie w stosunku służby nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych.

Dobrowolnie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, na swój wniosek, może być osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu:

  • wykonywania pracy nakładczej,
  • wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • prowadzenia pozarolniczej działalności bądź współpracy przy jej prowadzeniu,
  • bycia posłem, senatorem pobierającym uposażenie, posłem do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • bycia osobą duchowną.

Jeśli zatem podpiszą Państwo z funkcjonariuszem Straży Pożarnej umowę zlecenia, od przychodów z tej umowy nie trzeba będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem że zleceniobiorca (funkcjonariusz) nie złoży wniosku o objęcie dobrowolnie tymi ubezpieczeniami.

Zarówno służba w PSP, jak i wykonywanie umowy zlecenia stanowią jednak tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na to ubezpieczenie opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Dlatego składka zdrowotna będzie musiała być opłacana zarówno ze zlecenia, jak i z tytułu pełnienia służby. Jednak składkę na to ubezpieczenie finansuje ubezpieczony.

Podstawa prawna

  • art. 8 ust. 15, art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Nie ma obowiązku ubezpieczenia z tytułów wymienionych w art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób pozostających w stosunku służby. Osoby pełniące służbę są traktowane podobnie jak pracownicy. Pozostawanie w stosunku pracy lub w stosunku służby zawsze wyłącza obowiązek ubezpieczenia z tytułu innego rodzaju działalności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 października 2006 r., II UK 57/06)
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...