Opodatkowanie ekwiwalentu za media i Internet wypłacanego telepracownikowi

Agnieszka Śniegowska
rozwiń więcej
Opodatkowanie ekwiwalentu za media i Internet wypłacanego telepracownikowi. /Fot. Fotolia / inforCMS
Jedną z form współpracy jest zatrudnienie pracownika w ramach telepracy. Z uwagi na jej specyfikę pracodawca ma m. in obowiązek dostarczenia telepracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy. Strony mogą również umówić się na wykorzystywanie przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność. Pracodawca wypłaca mu wówczas stosowny ekwiwalent.

W przypadku dostarczenia telepracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy, pracodawca pokrywania koszty związane z jego instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją. W sytuacji zaś, w której strony umówią się na korzystnie ze sprzętu stanowiącego własność pracownika, telepracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny, który powinien odzwierciedlać przede wszystkim normy zużycia sprzętu, ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i ich ceny rynkowe. W obu przypadkach więc pracodawca refunduje koszty – „pokrywa” lub „wypłaca ekwiwalent”. Rodzi to pytanie o opodatkowanie takich świadczeń.

Autopromocja

Definicja przychodów pracownika jest bardzo szeroka. Są nim wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne i wartość świadczeń w naturze, w tym ekwiwalenty. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia od podatku dochodowego ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiący ich wartość. Nie ma jednocześnie przepisu, który odnosiłby się wprost do telepracy i wskazanej już refundacji kosztów.

Polecamy również: Telepraca a koszty zatrudnienia

W przypadku kosztów dostępu do Internetu uznano, że nawet w przypadku, gdy podatnik korzysta z komputera należącego do pracodawcy, pokrycie lub zwrot kosztów za posiadanie łącza internetowego będącego własnością tego pracownika, stanowi przychód, ale na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia. Używanie komputera potraktowano jako nierozerwalnie związane z wykorzystywaniem sieci internetowej (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dn. 29.10.2010 r., DD3/033/166/IMD/09/PK-1320). Analogicznie, w interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Katowicach z dn. 18.09.2009 r., (IBPBII/1/415-535/09/BD), potraktowano ekwiwalent wypłacany telepracownikowi za poniesione koszty związane z zapewnieniem łącza internetowego w formie zryczałtowanej stawki miesięcznej, uwzględniającej wymiar czasu pracy, uśrednione koszty rynkowe takiej usługi oraz potrzeby stron związane z należytym wykonaniem telepracy. Wskazane stanowiska w kwestii zwolnienia, dotyczą zatem zarówno ryczałtu, jak i kosztów rzeczywistych. Trzeba jednak podkreślić, że niektóre organy podatkowe nie uznają ryczałtu, za ekwiwalent korzystający z przedmiotowego zwolnienia, jako nieuwzględniający faktycznie poniesionych wydatków, mimo, iż stanowi on rodzaj rekompensaty za wykorzystywanie własnego sprzętu przez pracownika na potrzeby pracodawcy (interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 21.2.2012 r., IPPB2/415-943/11-4/AK).

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Odmienne od wcześniej wskazanego stanowisko zajęto w sprawie ekwiwalentu za energię elektryczną, uznając go za przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia (interpretacja indywidualna z dn. 9.02.2009 r. Dyrektora IS w Warszawie, IPPB2/415-1553/08-2/MK). W kontekście podobieństwa obu usług i późniejszego stanowiska Ministra Finansów wydaje się jednak, że istnieją racjonalne podstawy do tego, by przedmiotowym zwolnieniem objąć również refundację kosztów energii elektrycznej.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...