Ogólne zasady wprowadzania telepracy

Michał Culepa
rozwiń więcej
Pracodawca, który chce zatrudnić telepracownika, powinien wcześniej przygotować odpowiednie przepisy wewnątrzzakładowe. Należy do nich zaliczyć m.in. regulamin telepracy, który powinien określać np. sposób kontaktowania się pracodawcy z pracownikiem.

Warunki stosowania telepracy określa się w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a zakładową organizacją związkową. W przypadku gdy u pracodawcy działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu między pracodawcą a tymi organizacjami (art. 676 § 1 k.p.). Oznacza to, że w przypadku istnienia kilku organizacji pracodawca musi zawrzeć de facto wielostronne porozumienie, gdzie po stronie związkowej musi również zaistnieć konsensus.

Autopromocja

Brak konsensusu wśród wszystkich związków skutkuje możliwością zawarcia porozumienia wyłącznie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi (art. 676 § 2 k.p.). Zasadnicze cechy reprezentatywnej organizacji związkowej zawiera art. 24125a k.p.

Całkowity brak porozumienia ze związkami zawodowymi również nie blokuje wprowadzenia telepracy w zakładzie. Jeśli w terminie 30 dni od dnia przedstawienia przez pracodawcę projektu porozumienia nie dojdzie do jego zawarcia, pracodawca określa warunki stosowania telepracy w regulaminie telepracy, uwzględniając ustalenia podjęte z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku uzgadniania porozumienia (art. 676 § 3 k.p.).

W piśmiennictwie przyjmuje się, że porozumienie w sprawie warunków stosowania telepracy jest w hierarchii wyższe niż regulamin wynagradzania. Z kolei regulamin telepracy będzie hierarchicznie niżej usytuowany od regulaminu wynagradzania. Stanowi więc swego rodzaju zestaw przepisów szczególnych (lex specialis) na szczeblu zakładowym.

Wprowadzenie telepracy przy braku organizacji związkowych

Jeżeli w danym zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, pracodawca może samodzielnie wprowadzić telepracę w regulaminie telepracy. Jednak warunkiem wprowadzenia takiego regulaminu jest jego konsultowanie z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

W przepisach Kodeksu pracy brak uregulowań dotyczących trybu wyłaniania takiego przedstawicielstwa. Jednak wobec ogólnego sformułowania, nakazującego pracodawcy jedynie skonsultowanie spraw związanych z wprowadzeniem telepracy, należy uznać, że w zakładach, w których funkcjonują rady pracowników, ten właśnie organ przedstawicielski może być stroną takich konsultacji (art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji).

Wprowadzenie telepracy nie jest uzależnione od zgody rady pracowników czy przedstawiciela załogi. Kodeks pracy nakazuje jedynie przeprowadzenie konsultacji. Ewentualny sprzeciw pracowników wobec wprowadzenia telepracy nie ma w tym wypadku znaczenia prawnego.


Regulamin telepracy

Podstawowe zasady wykonywania zatrudnienia w formie telepracy muszą być zawarte w przepisach zakładowych – regulaminie telepracy, który może przybrać formę porozumienia pracodawcy i związków zawodowych, albo „zwykłego” regulaminu, wprowadzonego w zakładzie jednostronną decyzją pracodawcy.

Porozumienie ze związkami zawodowymi ma charakter porozumienia normatywnego, będącego źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 k.p. Z takiego porozumienia mogą bowiem płynąć określone obowiązki, ale i uprawnienia telepracowników.

Regulamin telepracy należy uznać za regulamin odrębny od regulaminu pracy. Jest to istotne dlatego, że chociaż materia obydwu zbiorów przepisów jest zbliżona, to w przypadku regulaminu telepracy występuje znacząca różnica w zakresie treści i sposobu wprowadzenia.

Regulamin telepracy wprowadza pracodawca niezależnie od liczby pracowników. Jedynym warunkiem wprowadzenia regulaminu jest zamiar zatrudnienia telepracowników.

Należy zauważyć, że telepraca jest wykonywana w sposób zdalny, a komunikacja pracownika z pracodawcą odbywa się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Odpada więc kwestia zapewnienia właściwych warunków bhp w miejscu pracy (np. pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia odpowiednich pomieszczeń – najczęściej pracownik wykonuje zadania we własnym domu, gdzie zakres kontroli pracodawcy jest znacznie ograniczony.

Regulamin telepracy powinien określać:

  • czas pracy,
  • zasady kontaktowania się przełożonego z pracownikiem; pracodawca powinien też ustalić kierunek przekazywania danych w razie nieobecności pracownika odpowiedzialnego za odbiór danych od telepracownika,
  • kwestie techniczne dotyczące np. używania poczty elektronicznej, dostępu do intranetu,
  • zasady przekazywania, przechowywania i konsekwencji ujawnienia poufnych danych przekazywanych telepracownikowi.

Kodeks nie zawiera ograniczenia, z którego wynika, że np. pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie ma obowiązku wprowadzania regulaminu telepracy. Z drugiej strony, jeżeli nawet duży pracodawca zatrudniający kilkuset pracowników nie zatrudnia ani nie zamierza zatrudniać telepracowników, to nie ma obowiązku sporządzania regulaminu telepracy.


Umowa z pracownikiem

Po wprowadzeniu przepisów zakładowych regulujących telepracę pracodawca może zawrzeć stosowne umowy lub aneksy do umów z telepracownikami. Uzgodnienia te mogą być wprowadzone od razu w umowie o pracę albo w formie aneksu do istniejącej już umowy o pracę.

W przypadku zmiany sposobu wykonywania pracy w trakcie zatrudnienia jedynym sposobem na wprowadzenie telepracy jest porozumienie stron zmieniające umowę o pracę.

Na podstawie art. 679 oraz art. 677 § 4 k.p. nie jest dopuszczalne wprowadzenie telepracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego ani też czasowego powierzenia innej pracy na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Takie wypowiedzenie jest sprzeczne z Kodeksem pracy i w razie rozwiązania umowy o pracę pracownikowi będzie przysługiwało prawo do żądania przywrócenia do pracy albo odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie.

Podstawa prawna:

  • art. 9, art. 676, art. 677 § 4, art. 679, art. 24125a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 2),
  • art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550, ost. zm. DzU z 2008 r. nr 120, poz. 778).

 

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...