Pracownik sezonowy – w jaki sposób do niego dotrzeć

Sezon wiosenno-letni wciąż obfituje w oferty pracy dla osób szukających zatrudnienia sezonowego / shutterstock

Znalezienie odpowiednich pracowników sezonowych to nie lada wyzwanie dla wielu firm, szczególnie w branżach, w których piki sezonowe generują znaczny wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby szybko i skutecznie dotrzeć do odpowiednich kandydatów. 

Mimo zwolnienia tempa na rynku pracy, sezon wiosenno-letni wciąż obfituje w oferty pracy dla osób szukających zatrudnienia sezonowego. Poniżej kilka przykładów, które obrazują, jak wygląda liczba ofert pracy dodatkowej/sezonowej w niektórych z województw:

Autopromocja
  • województwo dolnośląskie – ponad 850 ogłoszeń
  • województwo łódzkie – ponad 550 ogłoszeń
  • województwo śląskie – ponad 1000 ogłoszeń
  • województwo mazowieckie – ponad 1000 ogłoszeń
  • województwo warmińsko-mazurskie – ponad 350 ogłoszeń
  • województwo pomorskie – ponad 1000 ogłoszeń
  • województwo małopolskie – ponad 950 ogłoszeń

A jacy pracownicy najczęściej są poszukiwani? Pracę znajdą m.in.:

  • koordynatorzy/ obsługa festiwali muzycznych
  • nianie
  • hostessy
  • ratownicy
  • zbieracze owoców
  • recepcjoniści w hotelach
  • pomoc kuchenna
  • sprzedawca na stoiskach z pamiątkami

O czym jednak warto pamiętać, aby skutecznie dotrzeć do odpowiedniego kandydata i zachęcić go do współpracy?

Zmodyfikuj opis stanowiska

Warto poświęcić czas, aby sprawdzić, czy opisy stanowisk dla pracowników sezonowych są dokładne, pełne i aktualne. Niestety, niektóre firmy używają tych samych opisów stanowisk od wielu lat, pomimo zmieniającego się rynku i wymagań klientów oraz pracowników. Klienci nie będą tolerować słabych usług, nawet jeśli świadczy je pracownik sezonowy. Z drugiej strony, jak podkreśla Sebastian Kopiej z agencji Commplace: „dobra atmosfera” nie wystarczy, aby przyciągnąć pracowników do firmy. Przyszli pracownicy szukają miejsca pracy, które odpowiada ich wartościom i oczekiwaniom, a te różnią się w zależności od branży. Dlatego warto zwrócić uwagę na to wcześniej i dostosować opis stanowiska do potrzeb pracowników sezonowych.

Przeprowadź analizę wizerunku firmy jako pracodawcy

Warto sprawdzić, czy Twoja firma jest atrakcyjnym miejscem pracy. Przede wszystkim należy przebadać opinie o Twojej firmie w Internecie.

  • Jakie działania podejmują Twoi konkurenci?
  • Jakie komunikaty przekazujesz kandydatom przez swoją obecność w sieci?
  • W jaki sposób przekazujesz te komunikaty?
  • Czy twoje komunikaty są spójne?
  • Czy faktycznie są skuteczne?
  • Jakie działania należy wprowadzić, a z jakich zrezygnować?
  • Co mówią inni, w tym pracownicy, o Twojej firmie?

Według statystyk aż 63% kandydatów przeszukuje serwisy internetowe z opiniami o pracodawcach. Dla 51% badanych to znajomi stanowią źródło informacji, a prawie 50% przeszukuje fora dyskusyjne. Dlatego warto zbadać opinię o Twojej firmie i zrobić wszystko, co możliwe, aby poprawić wizerunek firmy jako pracodawcy.

Zwiększ czas poświęcony na onboarding

Jeśli zatrudniasz wielu pracowników, należy skupić się na ich odpowiednim przeszkoleniu. Zbyt często popełnianym błędem jest brak wystarczającego szkolenia. Warto postrzegać ich jako przedstawicieli firmy do obsługi klientów, a nie tylko jako sposób na „wypełnienie grafiku”. Brak odpowiedniego szkolenia może wpłynąć negatywnie nie tylko na wyniki finansowe pod koniec sezonu, ale również na podejście do pracy, komfort pracy i poziom stresu. Te czynniki mogą mieć wpływ na opinie o Twojej marce jako pracodawcy. Dlatego należy zwiększyć czas poświęcony na onboarding i zadbać o odpowiednie szkolenie nowych pracowników.

Daj się zauważyć potencjalnym pracownikom

Jak pokazują badania przeprowadzone przez OOH.pl, jednorazowa kampania outdoorowa realizowana w mniejszych miejscowościach całego kraju może dotrzeć blisko do 70–80% całego społeczeństwa, w tym – do potencjalnych pracowników. Dla przykładu: 

  • w Rzeszowie przekaz dotrze do 158 tys. odbiorców
  • w Toruniu będzie to 157 tys. konsumentów

Przy wyborze nośników reklamowych należy uwzględnić styl i tryb życia potencjalnych pracowników. W przypadku rekrutacji z zastosowaniem reklamy OOH sprawdzają citylighty, czyli nośniki reklamowe umieszczane na przystankach autobusowych. Są one szczególnie skuteczne w dotarciu do osób, które przemieszczają się komunikacją miejską lub pieszo. Pracownicy sezonowi często korzystają z tramwajów i autobusów, aby dojechać do pracy albo na uczelnie. Inną skuteczną formą reklamy są billboardy, które powinny być lokowane w pobliżu miejsc, gdzie znajduje się nasza grupa docelowa. Mogą to być na przykład osiedla mieszkaniowe, uczelnie, centra miast, supermarkety – podpowiada Robert Dąbrowski, CEO Recevent.

Jeśli działalność Twojej firmy stale lub czasowo opiera się na pracownikach sezonowych, ważne jest, aby pozyskiwać i zatrudniać osoby, które reprezentują to, co najlepsze w Twojej firmie i sprawią, że klienci powrócą do Ciebie w przyszłym roku. 

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...