Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Olga Lipka
rozwiń więcej
Prowadzę firmę produkcyjną. Nie jest to zakład pracy chronionej. Zatrudniam 30 pracowników, w tym 3 pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności i 4 o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osiągam 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w miesiącu, za który przysługuje. Chcę wystąpić o refundację składek za pracowników niepełnosprawnych. Zgłosiłem się w PFRON przed 31 stycznia 2008 r. Czy będę mógł uzyskać zwrot opłaconych składek? Jakie dokumenty powinienem złożyć w PFRON, aby uzyskać refundację?

RADA

Autopromocja

Może Pan starać się o zwrot całej składki emerytalnej na zatrudnionych pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a za pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności - składki na ubezpieczenie wypadkowe. Po opłaceniu składek w całości i w terminie powinien Pan wypełnić i przesłać do PFRON wniosek Wn-U o wypłatę refundacji z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnych wraz z załącznikami INF-U-P. Zwrot składek za styczeń 2008 r. otrzyma Pan, jeżeli złoży Pan dokumenty w PFRON do końca lutego 2008 r.

UZASADNIENIE

Po zarejestrowaniu w PFRON oraz opłaceniu należnych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników niepełnosprawnych w ZUS może Pan zwrócić się do PFRON o refundację składek emerytalnej i wypadkowej składając dwa rodzaje dokumentów:

• miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, o składkach na ubezpieczenia społeczne, o zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych INF-U-P,

• wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc Wn-U część I, zawierający kwotę refundacji, oraz Wn-U część II - zawierający dane identyfikacyjne firmy. Drugą część wniosku powinien Pan złożyć występując po raz pierwszy o zwrot składek, a potem tylko w przypadku, jeśli zajdą jakiekolwiek zmiany dotyczące pracodawcy, np. adres, numer rachunku bankowego.

Dokumenty o refundację składek przekazuje się do PFRON przez internet za pośrednictwem stworzonego do tego celu programu informatycznego (SODiR - System Obsługi Dofinansowań i Refundacji). Jeżeli złożenie dokumentów w formie elektronicznej jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to będzie Pan mógł składać dokumenty w formie pisemnej, tak aby zachować termin na złożenie wniosku.

Dokumenty powinien Pan złożyć najpóźniej 29 lutego 2008 r., czyli do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2008 r.

Do części I wniosku Wn-U powinien Pan dołączyć informację INF-U-P, w której należy podać dane dotyczące wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, informację o kwotach opłaconych za nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz informację o okresie zatrudnienia u Pana i stopniu niepełnosprawności pracowników.

Informacje zawarte w bloku C formularza INF-U-P służą do ustalenia wysokości refundacji składki na ubezpieczenia społeczne osoby niepełnosprawnej. W celu ustalenia wysokości refundacji powinien Pan podać w pozycjach od 24 do 43 liczbę dni zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego zaliczonego do określonego stopnia niepełnosprawności w miesiącu, za który jest składana informacja.

W pozycji 44 - okres zatrudnienia - należy wpisać liczbę dni zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego w okresie sprawozdawczym.

W dokumencie INF-U-P (poz. 45) powinien Pan określić również metodę ustalania podwyższonych kosztów związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej (koszty rzeczywiste bądź koszty ustalane metodą ryczałtową).

Powinien Pan wyliczyć także kwotę podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników (czyli faktycznie poniesione koszty lub koszty ustalone metodą ryczałtową) oraz kwotę kosztów płacy (czyli rzeczywistą wartość poniesionych przez pracodawcę kosztów wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego obejmujących składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika oraz składki na ubezpieczenia społeczne, które stanowią koszt pracodawcy). We wnioskach składanych za kolejne miesiące koszty należy wykazywać narastająco od początku roku do okresu sprawozdawczego włącznie, a następnie wykazywać je w poz. 46 informacji INF-U-P. Powinien Pan wyliczyć kwotę podwyższonych kosztów oraz kosztów płacy od początku roku za okres zatrudnienia pracownika niezależnie od faktu, czy otrzymywał Pan pomoc publiczną w związku z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych.

W poz. 48 należy wykazać faktycznie wypłaconą kwotę dofinansowania do wynagrodzenia (jeżeli otrzymał Pan dofinansowanie do wynagrodzeń) za okres od początku roku do okresu sprawozdawczego włącznie oraz refundacji składek wykazywanej za okres od początku roku do miesiąca poprzedzającego okres sprawozdawczy włącznie (bez refundacji należnej za bieżący okres sprawozdawczy).

Natomiast w poz. 49 powinien Pan wykazać kwotę z poz. 48 formularza INF-D-P za bieżący okres sprawozdawczy (jeżeli otrzymał Pan dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych).

W następnych pozycjach, dotyczących podstawy wymiaru składek oraz wysokości opłaconych przez pracodawcę składek, należy podać kwoty składek opłaconych przez pracodawcę w ZUS za zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Kwoty te powinny pokrywać się z raportami rozliczeniowymi ZUS RCA za pracowników niepełnosprawnych.

PFRON przekaże na Pana rachunek bankowy kwotę naliczonej refundacji składek na ubezpieczenia społeczne w terminie 7 dni od dnia złożenia przez Pana poprawnego wniosku.

• art. 25a-25d ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),

• § 2 pkt 1, pkt 2, pkt 5, § 3, § 6 rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Olga Lipka

pracownik PFRON

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...