Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Pomoc dla bezrobotnyvh w 2014 roku. /Fot. Fotolia / Fotolia
Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Głównym założeniem projektu jest profilowanie pomocy dla bezrobotnych, co daje możliwość lepszego dostosowywania ofert pracy przez urząd pracy. Zmiany zakładają również nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy oraz nowe sposoby wynagradzania urzędników zatrudnionych w urzędzie pracy.

Autopromocja

Nowelizacja ma zmienić podejście urzędników do jego klientów. Przede wszystkim bezrobotny, który zdecyduje się na rejestrację, będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobne podejście ma zostać wprowadzone w stosunku do pracodawców, którzy zdecydują się na korzystanie z usług urzędu pracy.

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych

Wprowadzone zostanie wspomniane już profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Każdy zarejestrowany bezrobotny zostanie przydzielony do jednego z trzech profili. W pierwszym profilu znajdą się bezrobotni aktywni, którzy potrzebują przedstawienia ofert pracy, nie zaś specjalistycznej pomocy. Do drugiego profilu zaliczeni zostaną bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, oferowanych przez urząd pracy. Osoby takie będą między innymi kierowane na szkolenia czy staże. Do trzeciego profilu zaś, zostaną zakwalifikowani bezrobotni oddaleni od rynku pracy, czyli tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym lub tacy, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej. Osoby takie, otrzymają pomoc od agencji zatrudnienia lub organizacji pozarządowych, w ramach zlecenia usług aktywacyjnych. Urzędy pracy zaczną więc współpracować z organizacjami pozarządowymi i prywatnymi agencjami pracy oraz ośrodkami pomocy społecznej. Bezrobotni przydzieleni do profilu trzeciego, zostaną objęci programem „Aktywizacja i Integracja”, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej, dzięki któremu otrzymają wsparcie mające na celu przezwyciężenie istniejących deficytów i pomoc w podjęciu zatrudnienia. Dzięki profilowaniu pomocy dla bezrobotnych i ich przydzielaniu do konkretnych profili, każdy bezrobotny będzie miał możliwości otrzymania pomocy, adekwatnej do swoich potrzeb i możliwości aktywizacyjnych.

Polecamy także: Urzędy pracy - zmiany

Nowe instrumenty wsparcia bezrobotnych

Kolejnym z założeń przyjętego projektu, jest stworzenie nowych instrumentów wsparcia dla osób szukających pracy. Powstaną między innymi granty na telepracę, które kierowane są do pracodawców albo przedsiębiorców, którzy zatrudnią w formie telepracy bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy, wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, oraz bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną. Zmiany przewidują również wprowadzenie świadczeń aktywizacyjnych, wypłacanych pracodawcom za zatrudnianie skierowanych przez powiatowy urząd pracy bezrobotnych, powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka oraz za bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad osobą zależną, pożyczki na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową oraz dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku powyżej 50 roku życia.
Projekt zakłada również zmiany z korzyścią dla osób młodych poszukujących pracy. Przede wszystkim, na gruncie ustawy, zmieni się definicja osoby młodej poszukującej pracy. Do terminu tego zaliczać się będą osoby do 30 roku życia. Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej, jest to zmiana konieczna, ze względu na zaistniałe zmiany społeczne. Zauważalne jest bowiem, że osoby młode uczą się coraz dłużej, a w konsekwencji coraz później wchodzą na rynek pracy. Skrócony zostanie również okres, w którym urząd pracy będzie miał obowiązek przedstawienia klientowi ofertę pracy lub stażu, czy podniesienia kwalifikacji, z 6 do 4 miesięcy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Przewidziano również profity dla pracodawców, zatrudniających osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Otóż, w przypadku zatrudnienia bezrobotnego do 30 roku życia, który podejmuje swoją pierwszą pracę, będą oni otrzymywać refundacje kosztów poniesionych składek na ubezpieczenie społeczne. Refundacja ta obejmie okres do 6 miesięcy i jej wysokość nie będzie przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skorzystanie z refundacji, nakłada na pracodawcę obowiązek zatrudnienia bezrobotnego przez kolejne 6 miesięcy, pod rygorem zwrotu refundacji. Działania te ułatwią zdobycie stażu zawodowego, osobom wkraczającym na rynek pracy.

Kolejną z proponowanych zmian jest uzależnienie przekazywanych powiatom środków z funduszu pracy, na wynagrodzenia dla pracowników Państwowego Urzędu Pracy, od efektywności działań na rzecz zatrudnienia realizowanych przez te urzędy.

Część proponowanych zmian wejdzie w życie już 1 stycznia 2014 roku. Niektóre z postanowień projektu ustawy zaczną obowiązywać od stycznia 2015 i 2016 roku.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...