Wynagrodzenie młodocianych 2013

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Wynagrodzenie młodocianych 2013. /Fot. Fotolia / inforCMS
Wynagrodzenie młodocianych w 2013 r. ponownie wzrosło. Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego otrzymują wynagrodzenie na podstawie postanowień szczególnych. Od 1 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe stawki minimalne uzależnione od roku nauki młodocianego.

Młodociani zatrudniani są w ramach zwykłego stosunku pracy bądź w celu przygotowania zawodowego. Do pierwszych z nich stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę ( np. ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Pozostałym młodocianym przyznaje się wynagrodzenie zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania młodocianemu w okresie nauki zawodu.

Autopromocja

Wynagrodzenie w okresie nauki zawodu

Zgodnie z § 19 rozporządzenia Rady Ministrów młodocianemu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenie

Stosunek procentowy wynagrodzenia wynosi:

  1. w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4%,
  2. w drugim roku nauki - nie mniej niż 5%,
  3. w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%.

W związku z powyższym kwota wypłacana młodocianemu zatrudnionemu w celu przygotowania zawodowego może być dużo niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej.

Wynagrodzenie dla odbywającego przyuczenie do wykonywania określonych prac

Według § 20 wspomnianego rozporządzenia młodocianemu odbywającemu przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 4% wynagrodzenia, o którym mowa powyżej.

Zobacz także: Młodociani - badania lekarskie

Minimalne stawki wynagrodzenia od marca do maja

Od 1 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r.:

  1. w pierwszym roku nauki młodocianego będzie przysługiwało mu wynagrodzenie nie niższe niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli 149,60 zł;
  2. w drugim roku nauki młodocianego będzie przysługiwało mu wynagrodzenie nie niższe niż 5% miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli 187 zł;
  3. w trzecim roku nauki młodocianego będzie przysługiwało mu wynagrodzenie nie niższe niż 6 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli 224,40 zł.

Wynagrodzenie młodocianego nie jest świadczeniem odpowiadającym pracy wykonanej. Należy mieć na uwadze, że celem tego rodzaju zatrudnienia nie jest uzyskanie pieniędzy za wykonaną pracę, lecz zdobycie przez młodocianego umiejętności wykonywania zawodu.

Co więcej, uważa się, że tak niski poziom minimalnego wynagrodzenia wynika między innymi z tego, że pracodawca ma w stosunku do młodocianych wiele szczególnych obowiązków związanych z przyuczaniem do praktycznego wykonywania pracy. Są to dodatkowe obowiązki, które nie dotyczą pełnoletnich pracowników.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Ochrona wynagrodzenia

Warto wspomnieć, że wynagrodzenie młodocianego podlega takiej samej ochronie jak wynagrodzenie pracownika dorosłego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 278 z późn. zm.)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...