Schorzenia szczególne w ustawie o rehabilitacji

Elżbieta Sadło
rozwiń więcej
 Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w kilku przepisach wskazuje pewne rodzaje niepełnosprawności, z którymi przepisy wiążą określone skutki prawne. Dotyczy to m.in. możliwości uzyskania statusu zakładu pracy chronionej czy też udzielania ulg we wpłatach na PFRON, a także dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Pierwsza grupa schorzeń, z którymi związane są dodatkowe uprawnienia pracodawców, to schorzenia, których występowanie u pracowników uprawnia pracodawcę do odmiennego wliczania tych pracowników do wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jaki pracodawcy ustalają na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji.
Sytuacja ta dotyczy w głównej mierze pracodawców zobowiązanych do obowiązkowych wpłat na PFRON. Schorzenia, których wystąpienie skutkuje odmiennym wliczaniem pracownika do wskaźników zatrudnienia, wymienione zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżenia.

Autopromocja

Są to:

  • choroba Parkinsona,
  • stwardnienie rozsiane
  • paraplegia, tetraplegia, hemiplegia,
  • znaczne upośledzenia widzenia (ślepota) oraz niedowidzenie,
  • głuchota i głuchoniemota,
  • nosicielstwo wirusa HIV oraz choroba AIDS,
  • epilepsja,
  • przewlekłe choroby psychiczne,
  • upośledzenie umysłowe,
  • miastenia,
  • późne powikłania cukrzycy.

Wystąpienie jednego z powyżej wymienionych schorzeń u pracownika będzie uprawniać pracodawcę do tego, aby w odmienny sposób wliczać go do wskaźnika zatrudnienia. Oczywiście pracodawca musi dysponować odpowiednim dokumentem potwierdzającym występowanie tego schorzenia u pracownika – może to być orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jak również zaświadczenie lekarza specjalisty.

Natomiast art. 22 ustawy o rehabilitacji wymienia jeszcze inne schorzenia szczególne. W przepisie tym mowa jest o:

  1. upośledzeniu umysłowym,
  2. chorobach psychicznych,
  3. całościowych zaburzeniach rozwojowych,
  4. epilepsji,
  5. osobach niewidomych.

Są to schorzenia, które pracodawca wlicza do wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, którego osiągnięcie uprawnia pracodawcę do udzielania innym pracodawcom ulg we wpłatach na PFRON.


Te same schorzenia (pkt 1-5) wymienione zostały również w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji. Schorzenia te uprawniają pracodawcę do otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika w wyższej kwocie, o ile schorzenia te zostały wymienione w orzeczeniu potwierdzającym niepełnosprawność pracownika. W tym przypadku nie można udokumentować wystąpienia schorzenia poprzez jakiekolwiek zaświadczenia lekarzy.

W przypadku ubiegania się o przyznanie statusu zakładu pracy chronionej (zpchr) (czy też utrzymania tego statusu) art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b wskazuje trzy rodzaje schorzeń, które uprawniają pracodawcę do wliczenia pracownika do wskaźnika zatrudnienia, którego osiągnięcie warunkuje przyznanie statusu zpchr. Są to: choroby psychiczne, upośledzenie umysłowe oraz osoby niewidome. Te same schorzenia uwzględniane są, jeśli pracodawca chce być uprawniony do ulgi w podatku od nieruchomości czy też podatku rolnego.

Biorąc pod uwagę poszczególne przepisy ustawy o rehabilitacji należy zauważyć, że poszczególne przepisy ustawy o rehabilitacji posługują się innymi rodzajami schorzeń, a także sposób ich dokumentowania może być odmienny. W związku z powyższym pracodawcy powinni pamiętać o tych odmiennościach, stosując przepisy ustawy o rehabilitacji.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżenia (Dz. U. z 1998 r. Nr 124, poz. 820 z późn. zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...