Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

Pracownik niepełnosprawny może wyjątkowo odmówić wyjazdu służbowego tylko wówczas, gdy jego schorzenie znacznie utrudnia mu swobodne poruszanie się. W pozostałych przypadkach jest zobowiązany wykonać polecenie pracodawcy wyjazdu w delegację służbową.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik powinien wykonywać polecenia pracodawcy pod warunkiem, że:

  • dotyczą one pracy,
  • nie są sprzeczne z przepisami prawa,
  • nie są sprzeczne z umową o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy).

Polecenie udania się w delegację, które spełnia te warunki, musi zostać wykonane przez pracownika, jeśli nie należy on do grupy osób szczególnie chronionych, od których jest wymagane uzyskanie zgody na wyjazd służbowy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że wyjazd dezorganizuje pracownikowi np. życie prywatne czy utrudnia wykonywanie innych (tj. poza danym stosunkiem pracy) zajęć.

Nie ma zakazu delegowania pracowników niepełnosprawnych w podróż służbową, mimo wprowadzenia znacznych odrębności dotyczących czasu pracy dla tej grupy osób. Zgoda pracownika na wyjazd w podróż służbową wymagana jest tylko od pracownicy w ciąży czy pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do 4 lat (art. 178 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracowników niepełnosprawnych nie dotyczy zakaz delegowania w podróż służbową.

Brak zakazu delegowania pracowników niepełnosprawnych poza stałe miejsce pracy powoduje, że pracodawca zachowuje swobodę w zakresie wydania pracownikowi niepełnosprawnemu polecenia udania się w podróż służbową.

Pracodawca nie może czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego (art. 8 Kodeksu pracy). Takie działanie lub zaniechanie pracodawcy nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie jest chronione przez prawo. Pojęcie „zasady współżycia społecznego” jest zwrotem niedookreślonym, który odsyła do pozaprawnych reguł oraz pozaprawnych ocen danej sytuacji. Należy w tej sytuacji brać pod uwagę normy moralne, obyczajowe, zwyczaje itp.

Niezgodne z zasadami współżycia społecznego byłoby wydanie polecenia wyjazdu w podróż służbową osobie, która ze względu na swoją niepełnosprawność jest znacznie ograniczona w możliwości samodzielnego przemieszczania się. Polecenie służbowe wydane w takich okolicznościach należy uznać za niezgodne z prawem. W takim przypadku pracownik może odmówić jego wykonania bez narażania się na konsekwencje służbowe.

W przypadku osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności takie ograniczenie wynikające ze szczególnie poważnych schorzeń najprawdopodobniej nie występuje. Argumentem pozwalającym na odmowę przez pracownika wyjazdu służbowego nie są także badania lekarskie, które musi on przeprowadzić. Pracownikowi o lekkim stopniu niepełnosprawności nie przysługuje zwolnienie od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych. Prawo do takiego zwolnienia mają jedynie pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym lub znacznym (art. 20 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Pracodawca nie musi więc rezygnować z wysłania w delegację osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim tylko dlatego, że na czas delegacji pracownik ma zaplanowane badania lekarskie.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 100, art. 178 Kodeksu pracy,
  • art. 20 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...