Dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego

Jakub Kaniewski
rozwiń więcej
Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może skorzystać z wielu form wsparcia. Najważniejszą z nich jest częściowa dopłata do wynagrodzeń.

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przysługuje comiesięczne wsparcie finansowe do wynagrodzenia tych osób, jeżeli spełni on kilka ustawowych warunków. Przede wszystkim musi zatrudniać odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych, ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Wsparcie przy wynagrodzeniu przysługuje na niepełnosprawnego pracownika, którego niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności.

Autopromocja

WAŻNE!

Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

Pracodawca ubiegający się o dodatkowe pieniądze musi być również wyjątkowo skrupulatny. Taki przywilej wiąże się bowiem z obowiązkiem systematycznego wypełniania formularzy i przesyłania ich na czas do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ile można otrzymać

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:

  • 160% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 140% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • 60% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Powyższe kwoty mogą ulec zwiększeniu nawet o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych.

Przepisy wprowadzają również pewne ograniczenia. Otóż kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, 75% tych kosztów.

Ważne jest również niezaleganie z należnościami wobec funduszu. Już zaległości w zobowiązaniach przekraczające ogółem kwotę 100 zł wiążą się ze wstrzymaniem miesięcznego dofinansowania do czasu ich uregulowania. Pracodawca musi się wówczas dodatkowo liczyć z kontrolą w zakresie miesięcznego dofinansowania, która może pociągać za sobą nawet obowiązek zwrotu dopłaty.

Decyzja Prezesa Zarządu Funduszu w tym zakresie może być uchylona, jednak wyłącznie przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.


Ograniczenia

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym ogółem pełnego wymiaru czasu pracy, miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia tej osoby przyznaje się wszystkim pracodawcom, u których świadczy pracę, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika.

W przypadku gdy zatrudnienie nowych pracowników niepełnosprawnych w danym miesiącu u pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą nie powoduje u niego wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego nie przysługuje, jeżeli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem.

Reguła ta nie odnosi się do sytuacji, w których umowa o pracę uległa rozwiązaniu w jednym z 6 przypadków:

  • z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (wypowiedzenie dyscyplinarne z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych),
  • za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,
  • na mocy porozumienia stron,
  • wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • z upływem czasu, na który została zawarta,
  • z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, miesięczna dopłata na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy jego miejsce pracy powstało w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę bądź zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – ale tylko na jego wniosek.

WAŻNE!

Wzrost netto zatrudnienia ogółem oraz wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych ustala się w stosunku do odpowiednio przeciętnego zatrudnienia ogółem i przeciętnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzających 12 miesięcy.

Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych.

Wsparcie nie obejmuje również kwot niestanowiących stricte wynagrodzenia, np. zasiłków, ekwiwalentów czy odpraw.


Dokumentacja

Na pracodawcy otrzymującemu dofinansowanie spoczywa wiele obowiązków.

Musi on pamiętać, aby składać Funduszowi w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą:

  • miesięczne informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz pracowników niewidomych,
  • wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc.

Wskazaną dokumentację pracodawca przekazuje w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych oraz pobiera drogą elektroniczną potwierdzenie wysłanej informacji lub wniosku, choć może tego dokonać również w formie dokumentu pisemnego.

W terminie 14 dni od dnia otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania fundusz przekazuje na rachunek bankowy pracodawcy środki pieniężne w odpowiedniej kwocie oraz informuje go o sposobie jej ustalenia, jeżeli kwota ta różni się od tej wskazanej we wniosku.

Jeżeli funduszowi zdarzy się spóźnienie i pieniądze nie zostaną przekazane na czas, od kwoty należnej nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

W przypadku rozbieżności między kwotą zawnioskowaną a otrzymaną wątpliwości rozstrzyga również Prezes Zarządu Funduszu, od którego decyzji przysługuje odwołanie do ministra.

Wnioskodawca korzystający z dofinansowania ma obowiązek przechowywania dokumentacji pozwalającej na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

Podstawa prawna:

  • art. 26a–26c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 8, poz. 43).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...