Czy wyższe świadczenie urlopowe wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi jest zwolnione ze składek

Joanna Kalinowska
rozwiń więcej
DGP
Nasza firma zatrudnia 16 pracowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. W tym roku jeden z pracowników dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy wypłacone tej osobie wyższe świadczenie urlopowe (o kwotę zwiększenia odpisu podstawowego) będzie zwolnione ze składek na ZUS?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

Jeśli wypłacą Państwo pracownikowi świadczenie urlopowe w tej wysokości, nadwyżka ponad odpis podstawowy nie będzie zwolniona ze składek. Ustalając wysokość świadczenia urlopowego powinni Państwo brać pod uwagę wyłącznie wysokość odpisu podstawowego (bez kwoty zwiększenia odpisu).

UZASADNIENIE

Pracodawca spoza sfery budżetowej może wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Wysokość tych świadczeń nie może jednak przekroczyć kwoty odpisu podstawowego na zfśs. Odpis podstawowy to odpowiedni procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku lub w drugim półroczu poprzedniego roku – w zależności od tego, które z nich było wyższe. W 2009 r. odpis nalicza się od kwoty 2666,77 zł, tj. przeciętnego wynagrodzenia z drugiego półrocza 2008 r.

Procent, według którego nalicza się odpis podstawowy na jednego pracownika, zależy wyłącznie od:

● warunków, w jakich pracownik wykonuje pracę (tzw. normalne warunki pracy lub szczególne warunki pracy),

● wymiaru czasu pracy (nie dotyczy pracowników młodocianych).

W stosunku do niepełnosprawnych pracowników nie przewidziano innej wysokości odpisu podstawowego. Odpis wynosi odpowiednio 37,5% lub 50% przeciętnego wynagrodzenia. Odpis podstawowy na osoby, wobec których orzeczono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności może być wyższy o 6,25% (w 2009 r. – 166,67 zł). Jednak kwota zwiększenia nie powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości świadczenia urlopowego.

Świadczenie urlopowe jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pod warunkiem że jego wysokość nie przekracza kwoty odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika i wymiaru czasu pracy (art. 3 ust. 4 i 6 ustawy o zfśs w związku z § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Jeśli wypłacą Państwo niepełnosprawnemu pracownikowi świadczenie urlopowe w wysokości sumy odpisu podstawowego i zwiększenia odpisu z tytułu niepełnosprawności, ze składek będzie zwolniona wyłącznie część świadczenia w wysokości odpisu podstawowego. Nadwyżka będzie musiała zostać wliczona do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne niepełnosprawnego pracownika.

● art. 3 ust. 3, ust. 4 i ust. 6, art. 5 ust. 2, ust. 2a, ust. 3 i ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

● obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2008 r. i w drugim półroczu 2008 r. (MP nr 11, poz. 138).

Wysokość odpisu podstawowego na zfśs w 2009 r.

Orzecznictwo uzupełniające:

● Świadczeniami urlopowymi wypłaconymi niezgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych są takie świadczenia, które zostały wypłacone z naruszeniem przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), a owa niezgodność może dotyczyć zarówno osoby uprawnionej, wysokości tego świadczenia, częstotliwości oraz terminu jego wypłacenia i to niezależnie od przyczyn takiego stanu. Podatek dochodowy należny od takich świadczeń urlopowych nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów spółki. (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Katowicach z 11 lutego 2003 r., I SA/Ka 2571/01)

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...