Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Piotr Matwiejczyk
rozwiń więcej
Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, może skorzystać z różnorodnych form pomocy finansowej z tego tytułu.

Autopromocja

Dotacje i dofinansowania przysługujące pracodawcy zatrudniającemu pracowników niepełnosprawnych mogą być przyznane jako:

  • zwrot kosztów organizacji stanowiska pracy,
  • dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych,
  • zwrot kosztów zatrudnienia osób pomagających niepełnosprawnemu,
  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.

Zwrot kosztów organizacji stanowiska pracy

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów:

  • adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, poniesionych w szczególności w związku z przystosowaniem dla potrzeb osób niepełnosprawnych - tworzonych lub już istniejących stanowisk pracy,
  • adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy,
  • zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub dostosowanych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zwrotowi podlegają jedynie dodatkowe koszty poniesione w następstwie zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, a jego kwota nie może być wyższa niż dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia za każde stanowisko pracy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warunkiem zwrotu kosztów jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych - bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy lub, co prawda pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, ale których niepełnosprawność powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy (z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów). Okres takiego zatrudnienia musi trwać co najmniej 36 miesięcy.

Szczegółowe warunki oraz kwotę zwrotu kosztów określa umowa zawarta ze starostą - jako podmiotem właściwym do ich zwrotu. Zwrotowi, z wyjątkiem wydatków na rozpoznanie przez służby medycyny pracy potrzeb osób niepełnosprawnych, nie podlegają koszty poniesione przed dniem podpisania umowy. Kwota zwrotu nie może przekroczyć 15% kosztów związanych z przystosowaniem stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pracodawca musi się liczyć z tym, że jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej będzie krótszy niż 36 miesięcy, będzie musiał zwrócić środki w wysokości 1/36 ogólnej kwoty zwrotu kosztów za każdy miesiąc brakujący do upływu 36 miesięcy. W każdym przypadku kwota zwrotu nie może być mniejsza niż 1/6 kwoty otrzymanej przez pracodawcę. Zwrotu należy dokonać w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną. Pracodawca będzie zwolniony z obowiązku zwrotu kosztów, jeśli w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną zatrudni inną osobę niepełnosprawną, skierowaną przez powiatowy urząd pracy.

Dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej

Pracodawca ma prawo otrzymania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi niepełnosprawnemu.

Wysokość dofinansowania jest zależna od stopnia niepełnosprawności zatrudnianej osoby i wynosi:

  • 160% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 140% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczanych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • 60% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczanych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Powyższe kwoty ulegają zwiększeniu o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję lub niewidomych.


Miesięczne dofinansowanie nie może przekraczać kwoty 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej - 75%. Dofinansowanie miesięczne jest wypłacane w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika. Jeżeli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu nieprzekraczającym ogółem pełnego wymiaru czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się wszystkim pracodawcom jednak w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.

Warunkiem nabycia prawa do dofinansowania wynagrodzenia jest ujęcie pracownika w ewidencji prowadzonej przez PFRON.

Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

Pracodawca posiadający zaległości względem PFRON lub u którego stwierdzone zostaną nieprawidłowości w związku z dofinansowaniem, musi liczyć się z koniecznością jego zwrotu.

Zwrot kosztów zatrudnienia osób pomagających niepełnosprawnemu

Pracodawca może również ubiegać się o zwrot miesięcznych kosztów, jakie ponosi z tytułu zatrudnienia pracowników pomagających osobie niepełnosprawnej w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.

Zwrot następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu, przeznaczonych tylko na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu, i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego. Należy jednak pamiętać, że liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadających 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów ze środków PFRON, jakie poniósł, wyposażając stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej. Warunkiem otrzymania zwrotu jest zatrudnianie, przez co najmniej 36 miesięcy osoby niepełnosprawnej, która była zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu. Do otrzymania zwrotu kosztów niezbędne jest uzyskanie - wydanej na wniosek starosty - pozytywnej opinii PIP o przystosowaniu stanowiska pracy na potrzeby osoby niepełnosprawnej. Zwrot kosztów następuje na warunkach i w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą. Zwrot nie może być wyższy niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia i nie obejmuje wydatków poniesionych przed dniem zawarcia umowy.

Podstawa prawna:

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...