Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Mamy stażystkę w ciąży, która ma urodzić 18 kwietnia 2009 r. Natomiast staż ma do 30 czerwca 2009 r. Czy w tej sytuacji z powodu urodzenia dziecka staż zostanie przerwany, czy nadal będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, na którym jest obecnie od kilku tygodni? Co w listę obecności mam jej wpisać po porodzie - czy nadal zwolnienie lekarskie, czy może urlop macierzyński?

RADA

Autopromocja

Poród nie przerywa stażu, lecz także nie wpływa na jego przedłużenie poza datę ustaloną w umowie ze starostą. Nieobecność w pracy spowodowana niezdolnością do pracy, a także nieobecność z powodu opieki nad dzieckiem po porodzie, są okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy stażystki, za które zachowuje ona prawo do stypendium.

UZASADNIENIE

Prawo do urlopu macierzyńskiego nie przysługuje stażystkom, a jedynie pracownicom (pracownikom). Staż finansowany przez urząd pracy polega na nabywaniu przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Stażystka nie jest zatem pracownicą, a więc nie ma prawa do szczególnych uprawnień i świadczeń ściśle związanych z pozostawaniem w stosunku pracy. Stażystka nie ma więc prawa do urlopu macierzyńskiego.

Stażysta zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, przypadający w okresie odbywania stażu, za który pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego lub za który przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Istotne jest w tym przypadku zastrzeżenie - „okresy przypadające w okresie stażu”. Nie ma bowiem jakichkolwiek regulacji, które wskazują, że staż w związku z porodem ulega przedłużeniu czy że stypendium po porodzie nadal będzie stażystce wypłacane przez okres, za jaki przysługiwałby jej zasiłek macierzyński. Taka regulacja występuje w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych w okresie pobierania tego zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres pobierania zasiłku ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński. Nie ma jednak podstaw do stosowania odpowiednio tej zasady w stosunku do stypendium stażowego.

Starosta ustala i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe od stypendiów. Od takiego stypendium nie jest jednak opłacana składka chorobowa, a podstawą do uzyskania zasiłku macierzyńskiego jest zasadniczo podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w chwili urodzenia dziecka. Stażystka nie nabywa zatem również z tego powodu prawa do zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Stażystce przebywającej na stażu finansowanym z urzędu pracy nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Należy uznać, że okres po porodzie, podczas którego stażystka musi opiekować się dzieckiem, stanowi okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który zachowuje ona prawo do stypendium, jednak tylko do momentu, do którego miał trwać staż. Nieobecność ta powinna zostać zaznaczona na liście obecności jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy, a nie jako niezdolność do pracy.

Pracodawca powinien poinformować urząd pracy o niezdolności stażystki do pracy i o planowanym porodzie.

Podstawa prawna:

  • art. 180 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 34 i pkt 35, pkt 41, art. 53, art. 73 ust. 3 i art. 80 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...