Dodatkowy urlop osoby niepełnosprawnej

Zatrudniamy osobę niepełnosprawną, która legitymowała się do października 2008 r. umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Od listopada 2008 r. ma  przyznany tylko lekki stopień niepełnosprawności. Jak w związku z tym obliczyć dodatkowy urlop, który przysługuje osobie z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności? Czy należy go rozbić i obliczyć tylko do wysokości miesięcy, w których występował umiarkowany stopień niepełnosprawności?

Urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni należy udzielić pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu znacznym lub umiarkowanym (art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92). Takie dni wolne przysługują po upływie roku pracy pracownika od dnia zaliczenia go do jednego z tych stopni niepełnosprawności. W przepisach prawa pracy nie ma mowy o proporcjonalnym urlopie dodatkowym dla pracownika niepełnosprawnego.

Autopromocja

Przepisy Kodeksu pracy, które stosuje się również w przypadku dodatkowych urlopów dla niepełnosprawnych, w sposób wyczerpujący wymieniają okoliczności powodujące obniżenie wymiaru urlopu, np. urlop proporcjonalny (art. 1551 § 1 k.p.).

Taka sytuacja może mieć miejsce w razie ustania (lub nawiązania) stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, a także w przypadku co najmniej 1-miesięcznej nieobecności w pracy spowodowanej:

  • korzystaniem z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,
  • odbywaniem zasadniczej służby wojskowej, jej form zastępczych bądź służby okresowej,
  • przeszkoleniem wojskowym albo ćwiczeniami wojskowymi,
  • tymczasowym aresztowaniem,
  • odbywaniem kary pozbawienia wolności,
  • nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy (art. 1552 k.p.).

Żadna z tych okoliczności nie zachodzi w przypadku utraty statusu osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Nie ma zatem podstaw do proporcjonalnego obniżenia urlopu dodatkowego. Jeśli więc pracownik nabył prawo do kolejnego urlopu dodatkowego przed utratą statusu osoby niepełnosprawnej bądź zanim zmieniono stopień niepełnosprawności na lekki, będzie mu przysługiwał urlop dodatkowy w pełnym wymiarze.

Gdyby jednak urlop za 2008 r. miał być pierwszym urlopem dodatkowym (pracownik nie przepracował roku po uznaniu go za niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym), fakt, czy pracownik nabędzie do niego prawo uzależniony jest od tego, kiedy upływa roczny okres pracy po zaliczeniu go do stopnia niepełnosprawności. Jeśli nabędzie on prawo do pierwszego urlopu przed zmianą stopnia niepełnosprawności z umiarkowanego na lekki - sytuacja jest taka sama jak przy kolejnym urlopie dodatkowym. Będzie on przysługiwał w wymiarze 10 dni. Jeżeli jednak rok pracy miałby upłynąć po dacie zmiany stopnia niepełnosprawności (np. w grudniu czy listopadzie 2008 r.), pracownik w ogóle nie nabędzie prawa do urlopu dodatkowego za 2008 r.

Pracownikowi niepełnosprawnemu należy udzielić zaległego urlopu dodatkowego do 31 marca danego roku.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...