Eurpass jako element ułatwiający proces rekrutacji

Katarzyna M. Świderska
rozwiń więcej
Europass to zestaw formularzy opracowanych w celu ujednolicenia, a przez to także ułatwienia procesu rekrutacji pracowników. Obejmuje on komplet pięciu dokumentów pozwalających na zaprezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji kandydata.

Ze względu na swobodę przepływu osób i związaną z nią mobilnością na rynku pracy pojawiła się po stronie pracowników potrzeba ułatwienia poszukiwania zatrudnienia, a dla pracodawców - znalezienia udogodnienia w doborze przyszłych pracowników. Nierzadko z powodu różnic w prezentowaniu kwalifikacji i uprawnień zawodowych poszukujący pracy poza swoim państwem członkowskim napotykali bariery i trudności, a pracodawcy nie byli w stanie uzyskać niezbędnych informacji - koniecznych do podjęcia decyzji w procesie rekrutacji.

Autopromocja

W takiej sytuacji decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2241/2004/WE z 15 grudnia 2004 r. w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji został ustanowiony tzw. Europass. Stanowi on wykonanie Rezolucji Rady z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wspierania ściślejszej europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia zawodowego i szkoleń. Zobowiązywała ona do podjęcia działań zmierzających do zwiększenia przejrzystości w kształceniu zawodowym i szkoleniach przez wprowadzenie i racjonalizację narzędzi oraz sieci informacyjnych, w tym połączenie istniejących instrumentów w jednolite ramy, obejmujące portfolio dokumentów o wspólnej nazwie i ze wspólnym logo.

Przyczyny zmian

Celem przygotowania Europass było zwiększenie przejrzystości kwalifikacji i kompetencji, aby ułatwić mobilność w celach kształcenia ustawicznego na terenie całej Europy. Miał on zatem stanowić wkład w rozwój wysokiej jakości edukacji i szkoleń oraz ułatwić przepływ w celach zawodowych zarówno między poszczególnymi krajami, jak i sektorami.

W skład Europassu wchodzą następujące formularze:

• curriculum vitae Europass,

• dokument Europass mobilność,

• suplement Europass do dyplomu,

• portfolio językowe Europass,

• suplement Europass do świadectwa.

Życiorys

Europass-CV daje obywatelom możliwość zaprezentowania w jasny i wyczerpujący sposób informacji na temat wszystkich posiadanych przez nich kwalifikacji i kompetencji. Stanowi ono wzór systematycznej i chronologicznej prezentacji. Dla ułatwienia zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące poszczególnych rubryk.

Europass-CV zawiera 3 kategorie pozwalające na zaprezentowanie istotnych danych, tj.:

• informacji dotyczących danych osobowych, poziomu znajomości języków, doświadczenia zawodowego oraz zdobytego wykształcenia i odbytych szkoleń,

• dodatkowych kompetencji posiadanych przez daną osobę, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności technicznych, organizacyjnych, artystycznych i społecznych,

• dodatkowych informacji, które mogłyby zostać dodane do Europass-CV w formie załączników.

Potwierdzenie kompetencji

Dokument Europass mobilność służy do prezentacji doświadczeń i wiedzy zdobytej w czasie nauki, szkoleń, praktyk i staży zagranicznych organizowanych w ramach programów unijnych - stanowi swoisty zapis europejskiej ścieżki kształcenia. Jest wydawany przez Krajowe Centrum Europass na wniosek organizatora kształcenia, imiennie dla wszystkich uczestników. Kolejnych wpisów potwierdzających ukończenie szkoleń, praktyk, staży czy nauki dokonują instytucje wysyłające i zagraniczne instytucje przyjmujące. Dokument wypełniany jest w języku ustalonym przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i zainteresowanego.

Zaświadczenie o ukończonych studiach

Kolejny z elementów portfolio - suplement Europass do dyplomu - jest załączany do dyplomu ukończenia szkoły wyższej w celu ułatwienia osobom trzecim, w szczególności w innym kraju, zrozumienia znaczenia dyplomu w zakresie wiedzy i kompetencji zdobytych przez jego posiadacza. Opisuje rodzaj, poziom, kontekst, treść i status ukończonych studiów. Suplement Europass do dyplomu nie zastępuje oryginału dyplomu i nie uprawnia do formalnego uznania go przez władze akademickie w innych krajach. Z drugiej strony ułatwia dokonanie oceny dyplomu i przez to może być pomocny przy jego uznaniu przez właściwe władze lub przez personel kwalifikacyjny szkolnictwa wyższego.

Potwierdzenie znajomości języka obcego

Portfolio językowe Europass umożliwia osobom uczącym się języków obcych odnotowanie ich umiejętności w zakresie nauki języków oraz znajomości kultury danego kraju. Ma dwie główne funkcje: pedagogiczną i dokumentacyjną. W ramach pierwszej z nich służy podniesieniu motywacji osób uczących się języków w zakresie pogłębiania ich umiejętności komunikowania się oraz zdobywania nowych doświadczeń w uczeniu się i poznawaniu innych kultur. Pomaga uświadomić sobie cele związane z nauką, planować jej tok i samodzielnie uczyć się. W ramach funkcji dokumentacyjnej ma ono na celu zaprezentowanie sprawności językowej jego posiadacza w sposób zrozumiały, wyczerpujący, przejrzysty i wiarygodny. Pozwala na dokonanie oceny poziomu zaawansowania w nauce języków obcych i umożliwia przekazywanie informacji w tym zakresie innym osobom w sposób szczegółowy i porównywalny w skali międzynarodowej. Pod uwagę brana jest całość doświadczenia, bez względu na to, czy zostało ono zdobyte w ramach formalnego kształcenia czy też poza nim.

Dokument ten obejmuje: paszport językowy regularnie aktualizowany przez jego posiadacza (opisuje w nim swoje umiejętności językowe, zgodnie z jednolitymi kryteriami przyjętymi na obszarze całej Europy), szczegółową biografię językową (przedstawiającą doświadczenia jej posiadacza związane z uczeniem się każdego z języków) i dossier umożliwiające załączenie przykładowych prac jego posiadacza w celu zilustrowania posiadanych przez niego umiejętności językowych.

Świadectwo kwalifikacji zawodowych

Ostatnim z elementów jest suplement Europass do świadectwa kwalifikacji zawodowych. Przedstawia informacje o zdobytych umiejętnościach i kompetencjach, zakresie zawodów, do wykonywania których upoważnia świadectwo, organie wystawiającym i akredytującym, osiągniętym poziomie wykształcenia, poszczególnych sposobach uzyskania świadectwa, wymaganiach dotyczących przyjęcia i możliwości dostępu do kolejnych poziomów kształcenia. Tak jak suplement do dyplomu nie zastępuje on oryginału świadectwa i nie uprawnia do formalnego uznania go przez władze innych państw członkowskich. Oba rodzaje suplementów są wydawane osobom, które ukończyły szkoły lub studia po 1 stycznia 2005 r. Nie są wydawane wstecz.

Zdaje się, że przyjęte rozwiązanie jest korzystne dla pracodawców, którzy przy pierwszym kontakcie z kandydatem do pracy chcieliby przede wszystkim otrzymywać dokumenty zwięzłe i zawierające tylko najbardziej istotne informacje.

                                                                                                                  KATARZYNA M. ŚWIDERSKA

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...