Przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce (koronawirus)

TAAC Solutions
rozwiń więcej
Aleksandra Serafin
rozwiń więcej
Przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce (koronawirus). / fot. Shutterstock / shutterstock
Cudzoziemcy, których epidemia koronawirusa zastała w Polsce, mają przedłużoną ważność dokumentów zezwalających na pobyt i pracę. Kiedy obcokrajowcy powinni wystąpić z wnioskiem o legalizację pobytu?

Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców przebywających w Polsce w trakcie epidemii COVID-19 odnoszące się do ich zezwoleń na pobyt i pracę

Na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 374) (zmienionej ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568) a także ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r., która weszła w życie 18 kwietnia 2020 r., o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695)) (zwanych łącznie ustawą COVID-19) zostały wprowadzone szczególne rozwiązania dla Cudzoziemców przebywających na terytorium RP.

Autopromocja

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Przedłużenie ważności dokumentów

Przedłużeniom do 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (w zależności od tego, który stan obowiązywał jako ostatni) ulegają:

1. ważność zezwoleń na pobyt czasowy (art. 15zd ust. 3 ustawy COVID-19) i wiz krajowych (art. 15zd ust. 1 ustawy COVID-19); 

2. legalność pobytu Cudzoziemców w przypadku kiedy przebywali oni na terytorium RP:

  1. w ramach ruchu bezwizowego,
  2. na podstawie wiz Schengen wydanych przez organy polskie,
  3. wiz Schengen lub wiz długoterminowych wydanych przez inne państwa obszaru Schengen,
  4. dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwa obszaru Schengen,
  5. wiz długoterminowych lub dokumentów pobytowych wydanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, które nie są państwami obszaru Schengen (gdy zgodnie z prawem Unii Europejskiej takie wizy lub dokumenty uprawniają do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) (art. 15z1 ust. 1 ustawy COVID-19);

3. ważność zezwoleń na pracę i zezwoleń na pracę sezonową oraz okresów dopuszczalnej pracy na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanych do ewidencji oświadczeń (art. 15zzq ustawy COVId-19);

4. ważność kart pobytu (art. 15z2 ust. 1 ustawy COVID-19);

5. termin na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, o przedłużenie wizy lub o przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego (art. 15z ustawy COVID-19);

6. termin opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynikający z art. 299 ust. 6 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o Cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r., poz. 35) (art. 15zzza ustawy COVID-19);

7. dobrowolny powrót określony w decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu (art. 15zzzb ustawy COVID-19);

8. tymczasowe zaświadczenia tożsamości cudzoziemca (TZTC) (art. 15z3 ust. 1 ustawy COVID-19).

Jeżeli termin ważności dokumentów legalizujących pobyt Cudzoziemca upłynie w trakcie wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, to swobodne podróżowanie po innych krajach strefy Schengen nie będzie możliwe, ponieważ ustawa legalizuje jedynie pobyt i pracę w Polsce.

Wnioski o legalizację pobytu – termin

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (w zależności od tego, który stan obowiązywał jako ostatni) Cudzoziemcy, których dokumenty pobytowe utraciły ważność w trakcie trwania jednego z wprowadzonych stanów, w ciągu 30 dni zobowiązani są złożyć wnioski o legalizację ich pobytu.

Pomoc dla cudzoziemców

Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w kwestiach związanych z ubieganiem się o pozwolenia na pracę lub pobyt prosimy o kontakt. Nasz zespół jest do Państwa dyspozycji.

TAAC Solutions.
Aleksandra Serafin, Polsko - Szwajcarska Izba Gospodarcza
www.taacsolutions.pl,
linkedin.com/in/aleksandraserafin

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...