Wypowiedzenie umowy na czas wykonywania określonej pracy

Ryszard Sadlik
rozwiń więcej
Jedną z istotnych cech umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy jest ograniczona możliwość jej wypowiedzenia. Jedynie ogłoszenie upadłości lub likwidacji zakładu pracy, a także zwolnienia grupowe uzasadniają jej wcześniejsze rozwiązanie w tym trybie.
Kodeks pracy nie przewiduje w zasadzie możliwości wypowiedzenia umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy. Strony nie mogą także zamieścić w jej treści klauzuli dopuszczającej wcześniejsze jej rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Artykuł 33 k.p. daje taką możliwość jedynie stronom umowy zawartej na czas określony, pod warunkiem jednak, że została ona zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Nie można natomiast stosować tego przepisu do umów zawartych na czas wykonania określonej pracy.

Upadłość i likwidacja

Autopromocja

Od zasady wyłączającej możliwość rozwiązania umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy za wypowiedzeniem istnieją jednak wyjątki. Dopuszczalne jest bowiem złożenie wypowiedzenia w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Zgodnie z art. 411 par. 2 k.p. w takich przypadkach umowa na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Zatem, jeżeli pracodawca znalazł się w stanie likwidacji lub upadłości, wówczas dalsze zatrudnianie większości pracowników staje się zbędne. Ogłoszenie upadłości następuje na podstawie przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w formie postanowienia sądu upadłościowego. Nie można natomiast utożsamiać ogłoszenia upadłości, o której mowa w art. 411 par. 2 k.p. z samym złożeniem wniosku o jej ogłoszenie czy innym orzeczeniem sądu upadłościowego, np. oddalającym wniosek, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Należy również podkreślić, że likwidacja, o której mowa w art. 411 par. 2 k.p. dotyczy likwidacji pracodawcy jako całości. Natomiast nie uzasadnia wypowiedzenia likwidacja stanowiska pracy lub części przedsiębiorstwa pracodawcy np. w związku z przeprowadzanymi zmianami organizacyjnymi. Przewidziana w tym artykule kodeksu pracy możliwość rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem przysługuje obu stronom stosunku pracy, zatem i pracownik może rozwiązać taką umowę składając oświadczenie o jej rozwiązaniu za wypowiedzeniem.

Zwolnienia grupowe

Możliwość wypowiedzenia umów zawartych na czas wykonania określonej pracy przewiduje również ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przypomnieć jednak należy, że ta ustawa ma zastosowanie tylko do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. W myśl art. 5 ust. 7 ustawy w razie wypowiadania pracownikom stosunków pracy w ramach zwolnień grupowych - umowy o pracę zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Zatem w przypadku, gdy u danego pracodawcy dochodzi do zwolnień grupowych, wówczas może on wypowiedzieć każdą umowę zawartą na czas wykonywania określonej pracy.

Podobnie w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników pracodawca ma również możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Wynika to z odesłania do art. 5 ust. 7 zawartego w art. 10 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy. Przyczyny niedotyczące pracownika muszą jednak w przypadku zwolnień indywidualnych stanowić wyłączny powód rozwiązania z nim umowy o pracę.

Warto podkreślić, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy musi się kończyć w sobotę, co wynika z ogólnego przepisu o rozwiązywaniu umów o pracę - art. 30 par. 21 k.p.


Wysokość odszkodowania

Pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem z naruszeniem przepisów prawa pracy, może zasadniczo domagać się tylko zasądzenia odszkodowania. Natomiast nie służy mu roszczenie o przywrócenie do pracy. Wskazuje na to w sposób jednoznaczny art. 50 par. 3 k.p., według którego - jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Jego wysokość jest limitowana przez kodeks pracy. Zgodnie z art. 50 par. 4 k.p. pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za trzy miesiące. Dla zasądzenia odszkodowania konieczne jest więc ustalenie jak długo trwałaby umowa o pracę, gdyby nie została wcześniej wypowiedziana przez pracodawcę.

Natomiast jeżeli wypowiedzenie dotyczyło umowy zawartej z pracownicą w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego lub pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, pracownikowi przysługuje wybór między żądaniem odszkodowania a roszczeniem o przywrócenie do pracy (art. 50 par. 5 k.p.).

PRZYKŁAD

ODSZKODOWANIE ZA BEZPRAWNE ROZWIĄZANIE UMOWY

Pracownik został zatrudniony na czas budowy hali sportowej. Po kilku tygodniach pracy jego przełożony złożył wniosek o rozwiązanie z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem. W uzasadnieniu stwierdził, że pracuje on opieszale i niedbale. Pracownik, nie godząc się z takim rozwiązaniem umowy, wniósł powództwo do sądu pracy, w którym wnosił o zasądzenie odszkodowania. Sąd ustalił, że umowa była zawarta na czas wykonywania określonej pracy, która nie została jeszcze zakończona, oraz że brak jest możliwości jej wypowiedzenia. W tej sytuacji zasądził na rzecz pracownika kwotę odpowiadającą jego trzymiesięcznemu wynagrodzeniu.

PRZYKŁAD

PRAWIDŁOWA PRZYCZYNA WYPOWIEDZENIA

Pracownik był zatrudniony jako posadzkarz na budowie supermarketu. Jego umowa o pracę wskazywała, że jest on zatrudniony na czas wykonania podłogi. Z uwagi jednak na złą sytuację materialną pracodawca zatrudniający 32 pracowników zmuszony był wcześniej go zwolnić. Wręczył mu więc wypowiedzenie umowy o pracę, wskazując jako przyczynę konieczność zmniejszenia zatrudnienia. Pracownik wniósł odwołanie do sądu pracy żądając zasądzenia odszkodowania i podnosząc, że był zatrudniony na czas wykonywania określonej pracy. Sąd jednak oddalił jego powództwo, gdyż pracodawca prawidłowo wypowiedział mu umowę o pracę na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

PRZYKŁAD

WYSOKOŚĆ NALEŻNEGO ODSZKODOWANIA

Pracownik zawarł umowę na czas wykonywania określonej pracy. Zgodnie z jej treścią zobowiązał się do sporządzenia projektu przebudowy drogi nr 214. Po upływie miesiąca pracodawca ustnie wypowiedział mu umowę o pracę. Stwierdził, że nie nadaje się on do pracy. W tej sytuacji pracownik wniósł pozew o odszkodowanie do sądu pracy. Sąd ustalił, że praca nad wykonaniem projektu trwała osiem miesięcy, uznał wypowiedzenie za naruszające przepisy prawa pracy i zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie w wysokości jego wynagrodzenia za okres trzech miesięcy.

RYSZARD SADLIK

sędzia orzekający w Sądzie Okręgowym w Kielcach

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30 par. 21, art.33, art. 411 par. 2, art. 50 par. 3-5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Ustawa z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.).

Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...