Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym / Fotolia
Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrud­nienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Od 1 stycznia 2013 r. następuje stopniowe podwyższanie wieku eme­rytalnego kobiet i mężczyzn (do 67. roku życia). Dla niektórych grup pracowników okres ochronny będzie więc dłuższy niż 4 lata.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym dotyczy wyłącznie osób, które nie nabyły jeszcze uprawnień emerytalnych. Nie stosuje się jej do pra­cowników łączących wykonywanie pracy z pobiera­niem tego świadczenia. Ochrona przed wypowiedze­niem dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę. Nie obowiązuje w przypadku, gdy wręczenie wypo­wiedzenia nastąpiło jeszcze przez rozpoczęciem takiej ochrony, a zakończenie okresu wypowiedze­nia przypadało już w okresie jej obowiązywania.

Autopromocja

Ochrona przedemerytalna dotyczy zarówno wypowiedzenia definitywnego, jak i zmieniające­go warunki zatrudnienia. Uchylona zostaje jedy­nie wtedy, gdy wypowiedzenie zmieniające jest konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do któ­rej pracownik należy,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdol­ności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Rozwiązanie z pracownikiem w wieku przedemerytal­nym umowy o pracę bez zachowania okresu wypowie­dzenia uzasadnia ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków pracownika oraz długotrwałe przeby­wanie na zwolnieniu lekarskim związanym z choro­bą. Pracownika w wieku przedemerytalnym pozba­wia ochrony upadłość lub likwidacja zakładu pracy.

W przypadku prowadzonych w zakładzie zwolnień grupowych pracodawca może jedynie wypowie­dzieć pracownikom w wieku przedemerytalnym dotychczasowe warunki pracy i płacy. Nie może natomiast zastosować definitywnego sposobu roz­wiązania umowy.

Zadaj pytanie na FORUM

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...