Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Urlop macierzyński w świadectwie pracy. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Czy urlop macierzyński zamieszcza się w świadectwie pracy? Pracodawca nie ma obowiązku zamieszczania informacji o okresie urlopu macierzyńskiego w świadectwie pracy. Jakie inne informacje umieszcza się w świadectwie pracy?

Macierzyński w świadectwie pracy

W świadectwie pracy pracodawca zamieszcza tylko te informacje, których wymaga Kodeks pracy i rozporządzenie w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Kodeks pracy i rozporządzenie nie przewidują umieszczania w dokumencie informacji na temat urlopu macierzyńskiego. W związku z tym dane te nie są wpisywane do świadectwa pracy. Pracodawca nie ma takiego obowiązku.

Autopromocja

Informacje podawane w świadectwie pracy

Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
  • zajmowanych stanowisk,
  • trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także
  • inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (np. liczba przepracowanych godzin nadliczbowych czy wypłata odprawy przedemerytalnej).

Co więcej, w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy podaje się ponadto informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

W świadectwie pracy zamieszcza się więc dla przykładu dane o:

  • korzystaniu przez pracownika z urlopu bezpłatnego, podstawie prawnej jego udzielenia,
  • wykorzystanym przez pracownika urlopie wychowawczym
  • liczbie dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.

Do ustalenia emerytur i rent niezbędne jest wykazanie w świadectwie pracy okresów nieskładkowych trwających podczas zatrudnienia. Są to dla przykładu okresy pobierania wynagrodzenia z tytułu niezdolności do wykonywania pracy czy zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Nie wlicza się do okresów nieskładkowych okres urlopu macierzyńskiego. Pobierany za ten czas zasiłek macierzyński decyduje o składkowym charakterze tego okresu.

Polecamy również serwis: Uprawnienia rodzicielskie

W ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy wpisuje się wykorzystane dodatkowe urlopy albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy. W tym miejscu również nie należy umieszczać danych o urlopie macierzyńskim. Punkt dotyczy tylko „dodatkowych urlopów”, dlatego można w nim wskazać np. wykorzystane urlopy szkoleniowe.

Wzór świadectwa pracy

W załączniku do rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania  ustawodawca określił wzór druku świadectwa pracy. We wzorze nie przewidziano miejsca na wpisanie informacji dotyczących urlopu macierzyńskiego.

Świadectwo pracy – wzór

Urodzenie kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym

Może zdarzyć się sytuacja urodzenia kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym. Jakie okresy należy wówczas wpisać w świadectwie pracy, a które trzeba pominąć? Najlepiej przedstawić to na przykładzie.

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym do 20 czerwca 2013 r. W czasie urlopu wychowawczego dnia 28 lutego 2013 r. urodziła kolejne dziecko, nabywając tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres od 28 lutego 2013 r. do 18 lipca 2013 r. W takim przypadku na urlopie macierzyńskim przebywała w okresie 21 czerwca do 18 lipca 2013 r.

Okres przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym (czyli do 20 czerwca 2013 r.) wskazuje się w ust. 4 pkt 3 świadectwa pracy. Następnie w ust. 4 pkt 10 świadectwa umieszcza się wzmiankę o okresie przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym do momentu nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego (czyli do 21 czerwca). Jest to bowiem okres nieskładkowy, który przypada w okresie zatrudnienia i jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Zgodnie z twierdzeniem zawartym na początku artykułu okresu przebywania na urlopie macierzyńskim (czyli od 21 czerwca do 17 lipca 2013 r.) nie wpisuje się w ogóle do świadectwa pracy.

Forum Kadry – Zatrudnianie i zwalnianie

Podstawa prawna:

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...