Odwołanie z funkcji kończy zatrudnienie

Maria Sankowska
rozwiń więcej
Rozwiązanie umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy następuje z mocy prawa. Strony nie muszą składać żadnych oświadczeń woli.
ORZECZENIE

Adam S. został powołany 9 lipca 2002 r. na stanowisko prezesa zarządu jednej z katowickich kopalń. Następnego dnia zawarto z nim umowę o pracę na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu. Umowa mogła zostać rozwiązana w przypadku upływu kadencji i niepowołania na kolejną oraz w wyniku odwołania z pełnienia funkcji prezesa zarządu uchwałą walnego zgromadzenia.

Autopromocja

W listopadzie 2003 r. zmieniono statut spółki, zastrzegając, iż członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza. Uchwałą z 9 marca 2004 r. rada ta odwołała Adama S. z funkcji prezesa zarządu. Pismo informujące, że stosunek pracy został rozwiązany z dniem odwołania z funkcji prezesa, doręczono powodowi ponad miesiąc później.

Adam S. uznał, że rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem prawa i wniósł powództwo o odszkodowanie. Twierdził, że zgodnie z zapisami jego umowy, odwołać go mogło tylko walne zgromadzenie. Ponadto wskazywał, że zmiana statutu powinna być wprowadzona do jego umowy o pracę poprzez wypowiedzenie zmieniające.

Sąd I instancji nie uznał tych argumentów. Stwierdził, że uchwała o odwołaniu podjęta przez radę nadzorczą była zgodna z przepisami k.s.h. i miała moc wiążącą. Natomiast zmiana statutu nie spowodowała pogorszenia sytuacji powoda.

Sąd II instancji zasądził jednak żądane przez powoda odszkodowanie. Stwierdził, że strony zawarły umowę o pracę na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu. Stosunek pracy powoda nie wynikał z powołania, lecz z umowy o pracę. Dlatego zakończenie stosunku pracy nie mogło nastąpić przed upływem kadencji, gdyż strony nie przewidziały możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Pozwana kopalnia zaskarżyła ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu stwierdził, że zawarta przez powoda umowa wyraźnie określa czas jej trwania do czasu pełnienia funkcji prezesa zarządu, a nie do okresu trwania kadencji zarządu. Jest to umowa na czas wykonania określonej pracy, a nie umowa na czas określony. W przypadku tej drugiej rzeczywiście niemożliwe jest jej wcześniejsze wypowiedzenie, jeśli strony nie zastrzegły tego w treści umowy. Natomiast umowa na czas pełnienia funkcji, a taką zawarł powód, kończy się z chwilą wykonania przewidzianej pracy. Konsekwencje zakończenia takiego stosunku określa art. 30 par. 1 pkt 5 k.p. Rozwiązanie umowy następuje z mocy prawa. Nie ma zatem potrzeby dokonywania przez strony, zwłaszcza przez pracodawcę, dodatkowych czynności, np. oświadczeń woli.

Sygn. akt I PK 213/06

Maria Sankowska

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...