Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym na sezon grzewczy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy pracownika od 1 października br. na umowę na czas określony na 2 miesiące. Pracownik wykonuje pracę na stanowisku palacza. Nie chcieliśmy go zatrudniać na cały sezon grzewczy, bo nie wiemy, czy się sprawdzi. Poza tym nie wiemy dokładnie, do kiedy będziemy potrzebowali tego pracownika. Czy z pracownikiem, którego będziemy zatrudniać tylko podczas sezonu grzewczego, możemy zawrzeć jedynie 2 umowy na czas określony, a trzecia powinna być zawarta na czas nieokreślony?

Z pracownikiem sezonowym mogą Państwo zawrzeć dowolną liczbę umów na czas określony. Jeżeli jednak pracodawca jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to ich łączny okres trwania nie może przekroczyć 2 lat.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Jeżeli potrzebują Państwo zatrudnić pracownika jedynie na sezon grzewczy, to będziemy mieli do czynienia z wykonywaniem pracy sezonowej. Pracą sezonową jest bowiem taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Do czasu wejścia w życie ustawy antykryzysowej, tj. do 22 sierpnia 2009 r., zatrudnienie pracowników sezonowych na podstawie umów na czas określony nie było limitowane. Można było zatem zawierać z pracownikami sezonowymi dowolną liczbę umów na czas określony. Jednak ustawa antykryzysowa zmieniła te zasady. Zgodnie z przepisami ustawy antykryzysowej, można zawierać z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, jednak łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejno zawieranych takich umów z danym pracownikiem nie może przekraczać łącznie 2 lat (art. 13 ustawy antykryzysowej). Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Dotyczy to wszystkich pracowników, a więc również pracowników sezonowych.

PRZYKŁAD

Pracodawca będący przedsiębiorcą zawarł z pracownikiem w 2010 r. 2 umowy na czas określony – jedną od 1 do 31 stycznia, a drugą od 1 do 28 lutego. Następnie od 1 września zawarł z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, tym razem do 31 grudnia br. Pracownikowi do maksymalnie 2-letniego limitu, w czasie którego może być zatrudniony na czas określony, nie wliczamy 2 pierwszych umów zawartych na styczeń i luty. Kolejną umowę na czas określony zawarto bowiem dopiero od 1 września br., czyli przerwa w zatrudnieniu pracownika między dwiema pierwszymi umowami a kolejną wyniosła ponad 3 miesiące.

Maksymalny okres 2 lat, na jaki można zawrzeć umowę/umowy na czas określony, liczymy najwcześniej od czasu wejścia w życie ustawy antykryzysowej, czyli od 22 sierpnia 2009 r. Nie wliczamy więc wcześniejszych okresów zatrudnienia na podstawie tych umów.


Przepisy ustawy antykryzysowej dotyczące zawierania umów na czas określony stosujemy do wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko do tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej (art. 3 ust. 2 ustawy antykryzysowej). W przypadku pracowników sezonowych ze względu na to, że zawiera się z nimi najczęściej krótkoterminowe umowy o pracę, ograniczenie maksymalnie do 2 lat okresu umów na czas określony, jakie wprowadziła ustawa antykryzysowa, nie ma praktycznie znaczenia.

PRZYKŁAD

Firma zatrudniła palacza na umowę na czas określony od 1 października do 31 grudnia 2009 r. Następnie zawarto z nim kolejną umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. Później firma podpisała z palaczem trzecią umowę na kwiecień 2010 r. Umowa ta po tym okresie nie była już kontynuowana, ponieważ nie było potrzeby zatrudniania palacza ze względu na zakończenie sezonu grzewczego. Limit 2-letni, jaki obowiązuje w przypadku zatrudniania pracowników na podstawie umowy na czas określony, nie ma w tym przypadku znaczenia zgodnie z przepisami ustawy antykryzysowej.

Należy jednak zwrócić uwagę, że ustawa antykryzysowa nie dotyczy wszystkich pracodawców, a jedynie przedsiębiorców. Przedsiębiorcą, w rozumieniu ustawy antykryzysowej, jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której przepisy przyznają zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 3 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Oznacza to, że pracodawcy, którzy nie są przedsiębiorcami, np. urzędy państwowe czy jednostki samorządowe, nie mogą stosować ustawy antykryzysowej. W zakresie zawierania umów na czas określony pracodawcy ci stosują więc dotychczasowe przepisy i mogą zawierać dowolną liczbę umów na czas określony z pracownikami sezonowymi.

WAŻNE!

Pracodawcy, którzy nie są przedsiębiorcami, mogą zawierać dowolną liczbę umów na czas określony z pracownikami sezonowymi.

W przedstawionej sytuacji, jeżeli chcieli Państwo sprawdzić pracownika, to można było zawrzeć z nim najpierw umowę na okres próbny. Umowy takiej nie wliczamy do 2-letniego okresu, przez jaki mogą trwać maksymalnie umowy na czas określony.

Podstawa prawna

  • art. 25 § 2, art. 251 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ust. 1 i ust. 2, art. 13, art. 35 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...