Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Beata Skrobisz-Kaczmarek
rozwiń więcej
Zatrudniamy w naszej placówce feryjnej na podstawie mianowania nauczycielkę w pełnym wymiarze godzin. Od 1 września 2010 r. z powodu zmian organizacyjnych nie będziemy mieli dla tej nauczycielki etatu. Obecnie przebywa ona na urlopie dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony do 30 czerwca 2010 r. Czy możemy wypowiedzieć stosunek pracy tej nauczycielce? Czy trzeba o tym powiadomić związki zawodowe?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

Mogą Państwo wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielce przebywającej na urlopie dla poratowania zdrowia. Przed wręczeniem wypowiedzenia należy zawiadomić o jego przyczynach reprezentującą nauczycielkę zakładową (międzyzakładową) organizację związkową.

UZASADNIENIE

Gdy następuje częściowa likwidacja szkoły bądź zmiany organizacyjne, które powodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy (art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela). W takim przypadku można również, na wniosek nauczyciela, przenieść go w stan nieczynny.

Jeżeli nauczyciel w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy złoży pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, wówczas wypowiedzenie staje się bezskuteczne. Z upływem 6-miesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy nauczyciela wygasa (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela).

O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z wymienionych wyżej przyczyn dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową. Może ona w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia (art. 20 ust. 5a Karty Nauczyciela). Nie są one jednak wiążące dla dyrektora szkoły, który może dokonać wypowiedzenia mimo zastrzeżeń zgłoszonych przez organizację związkową.

Korzyści

Stanowisko organizacji związkowej w sprawie wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi nie jest wiążące dla pracodawcy.


Z wręczeniem wypowiedzenia nie ma problemu, gdy nauczyciel wykonuje pracę. Wątpliwości co do możliwości wypowiedzenia stosunku pracy powstają jednak w sytuacji, gdy nauczyciel jest w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, tak jak w przedstawionym przypadku, kiedy przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Powstaje wówczas pytanie, czy można wypowiedzieć stosunek pracy stosując art. 41 Kodeksu pracy, który zakazuje pracodawcy wypowiadania umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Problem ten rozstrzygnął Sąd Najwyższy. W uchwale z 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/06, OSNP 2007/7-8/89). SN uznał, że wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela jest dopuszczalne w czasie urlopu dla poratowania zdrowia. Jak zauważył Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do tej uchwały, „regulacja sposobów i trybu rozwiązania, zmiany lub rozwiązania stosunku pracy mianowanego nauczyciela jest w Karcie Nauczyciela wyczerpująca i zupełna, co prowadzi do uznania, że art. 41 k.p. (ochrona w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy – przyp. red.) reguluje wyłącznie zakazy wypowiadania umów o pracę. Nie można go więc odnosić do zakazu wypowiadania pozaumownych stosunków pracy z nominacji (zatrudnionych na podstawie mianowania) ani wprost, ani odpowiednio, ani przez analogię. Oznacza to, że przepis art. 41 k.p. nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych”.

Karta Nauczyciela nie przewiduje natomiast ochrony przed wypowiedzeniem dla nauczycieli korzystających z urlopu dla poratowania zdrowia.

Z nauczycielem mianowanym zatrudnionym w placówce feryjnej z powodu likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych oraz zmiany planu nauczania można rozwiązać stosunek pracy tylko raz w roku z końcem roku szkolnego po zastosowaniu 3-miesięcznego wypowiedzenia (art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela). Jeżeli zatem chcą Państwo złożyć nauczycielce wypowiedzenie, powinni Państwo to zrobić najpóźniej do końca maja br., tak aby stosunek pracy zakończył się 31 sierpnia br.

● art. 20, art. 73 Karty Nauczyciela,

● art. 41 Kodeksu pracy.

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...