Od kiedy liczyć termin na zwolnienie dyscyplinarne pracownika, który dopuścił się mobbingu

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Na początku ubiegłego roku otrzymałem sygnał, że w pracy jest stosowany mobbing. Przeprowadziłem postępowanie wyjaśniające i zarzut się nie potwierdził. Jednak pracownik, który zgłosił zaistnienie mobbingu, wystąpił do sądu pracy, który przyznał mu rację zasądzając zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia. Czy pracownika, który dopuścił się mobbingu, mogę zwolnić dyscyplinarnie w ciągu miesiąca od wyroku? W zasadzie dopiero teraz dowiedziałem się, że mobbing w naszej firmie miał rzeczywiście miejsce.

 Jeśli mimo przeprowadzenia zakładowego postępowania wyjaśniającego wina pracownika o dopuszczeniu się mobbingu została potwierdzona dopiero w sądzie, miesięczny termin na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia należy liczyć od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zwolnienie dyscyplinarne jest dopuszczalne z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków względem pracodawcy (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Na decyzję w tej sprawie pracodawca ma jednak dość krótki czas. Zwolnienie dyscyplinarne jest możliwe jedynie w terminie 1 miesiąca od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o naruszeniu obowiązków pracowniczych przez pracownika, które uzasadnia jego zdaniem zwolnienie dyscyplinarne (art. 52 § 2 Kodeksu pracy). W tym celu ustawodawca wprowadził również przyspieszoną procedurę konsultacji związkowej. Jeśli w firmie działają związki zawodowe, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy związki zawodowe wyrażają swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni (art. 52 § 3 Kodeksu pracy).

Miesięczny termin, w czasie którego można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, rozpoczyna swój bieg z chwilą, gdy informacja o przyczynie uzasadniającej zwolnienie w tym trybie:

  • trafi do pracodawcy lub do osoby (względnie osób) reprezentującej pracodawcę w stosunkach pracy przed załogą firmy (wyrok Sądu Najwyższego z 18 września 2008 r., II PK 28/08, niepublikowany) oraz
  • gdy jest to informacja w dostatecznym stopniu wiarygodna i uzasadniająca przekonanie pracodawcy lub osoby reprezentującej go przed załogą, że pracownik dopuścił się czynu nagannego w stopniu usprawiedliwiającym niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2008 r., I PK 32/08, M.P.Pr. 2009/2/91).

WAŻNE!

Miesięczny termin, w czasie którego można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, rozpoczyna się od dnia, w którym do pracodawcy lub osoby go reprezentującej dotarła wiarygodna informacja o naruszeniu przez pracownika obowiązków pracowniczych.

Istotne jest zatem, kiedy pracodawca miał możliwość sprawdzenia i przekonania się o słuszności obciążających pracownika zarzutów, nie zaś moment, w którym uzyskał informacje o jego nagannym zachowaniu (uzasadnienie wyroku SN z 20 sierpnia 2008 r., I PK 32/08). W konsekwencji, gdy pracodawca uzyskał informację o nagannym zachowaniu pracownika, przeprowadził postępowanie wyjaśniające w firmie i postępowanie to dowiodło winy pracownika, miesięczny termin na zwolnienie dyscyplinarne liczy się od zakończenia tego postępowania. Ono bowiem doprowadziło do potwierdzenia wcześniejszych zarzutów i dowiodło winy pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 1998 r., I PKN 5/98, OSNAP 1999/6/201).

W przedstawionej sytuacji, po uzyskaniu informacji, że w firmie jest mobbing, przeprowadzili Państwo postępowanie wyjaśniające, które jednak nie potwierdziło zarzutów, a zatem bieg terminu na zwolnienie dyscyplinarne w ogóle się nie rozpoczął. Dopiero po przeprowadzeniu postępowania przed sądem pracy fakt mobbingu w Państwa firmie został potwierdzony. Skoro informacja o nagannym zachowaniu pracownika – sprawcy mobbingu została potwierdzona w sposób niebudzący wątpliwości dopiero na etapie postępowania sądowego (np. zeznający przed sądem świadkowie złożyli inne zeznania niż w trakcie postępowania zakładowego lub na etapie sprawy sądowej przedstawiono nowe dowody, np. kolejnych świadków, dokumenty itp.), miesięczny termin na zwolnienie pracownika z pracy bez wypowiedzenia rozpocznie swój bieg od uprawomocnienia się wyroku zasądzającego ofierze mobbingu zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia wywołany mobbingiem.

Podstawa prawna

  • art. 52 § 1 pkt 1, § 2 i § 3 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...