Czy likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Michał Culepa
rozwiń więcej
Likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ze wszystkimi pracownikami podlegającymi szczególnej ochronie (np. z kobietą w ciąży). Jednak przyczyna ta musi być wyraźnie wskazana w piśmie pracodawcy o wypowiedzeniu. Brak pouczenia o odwołaniu w piśmie pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę stanowi przesłankę przywrócenia terminu w razie złożenia odwołania do sądu po upływie 7 dni od doręczenia wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2009 r., II PK 147/09).

Małgorzata S. od 2004 r. była zatrudniona na czas nieokreślony w polskim oddziale francuskiej spółki budowlanej L. Spółka L. nie założyła w naszym kraju odrębnego przedsiębiorstwa (np. polskiej spółki – córki), lecz jedynie oddział.

Autopromocja

W 2006 r. kierownictwo spółki podjęło decyzję o zakończeniu działalności firmy w Polsce. Małgorzata S. została więc zwolniona z pracy za wypowiedzeniem, w którym – jako przyczynę – podano brak nowych kontraktów i perspektyw na rozwój oddziału. Małgorzata S. była wówczas w ciąży, o czym poinformowała pracodawcę po otrzymaniu wypowiedzenia. Mimo że pracodawca wycofał pierwsze wypowiedzenie, wkrótce próbował złożyć kolejne wypowiedzenie. Małgorzata S. nie odbierała jednak poczty ani maili. Mimo to po upływie okresu wypowiedzenia pracodawca uznał umowę o pracę za rozwiązaną. Małgorzata S. wystąpiła do sądu o przywrócenie do pracy w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy.

Przedstawiciele byłego pracodawcy wskazywali, że dochowano wszelkich starań w prawidłowym rozwiązaniu umowy. W szczególności podano, że doszło do faktycznej likwidacji działalności oddziału spółki L., mimo że oddział nie został wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego.

W myśl art. 92 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), do likwidacji oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu spółek handlowych o likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zaś zgodnie z art. 272 k.s.h. rozwiązanie takiej spółki następuje dopiero po przeprowadzeniu likwidacji. Do wykreślenia oddziału przedsiębiorcy zagranicznego z KRS konieczne byłoby podjęcie wszystkich wymaganych przez KSH czynności w celu ujawnienia likwidacji w rejestrze. Jednak Sąd Najwyższy w postanowieniu z 9 maja 2007 r. (sygn. akt II CSK 25/07, OSNC 2008/5/52) stwierdził, że art. 92 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie ma zastosowania do dobrowolnej likwidacji oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego. Dlatego, zdaniem pracodawcy, nie można mówić o bezprawności zwolnienia, gdyż zakład pracy zatrudniający Małgorzatę S. faktycznie zakończył działalność, zaś art. 411 § 1 Kodeksu pracy w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy umożliwia rozwiązanie stosunku pracy z każdym pracownikiem – nawet szczególnie chronionym.

Mimo tych argumentów sąd I instancji uwzględnił pozew Małgorzaty S. i przywrócił ją do pracy. Sąd II instancji oddalił zaś apelację pozwanego oddziału spółki, który złożył do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną.


Orzeczenie Sądu Najwyższego

Skarga została oddalona. Sąd uzasadniając wyrok wskazał, że umowa o pracę Małgorzaty S. została rozwiązania w okresie ochronnym i to nakładającym się na siebie – pracownica była wówczas w ciąży i dodatkowo przebywała na zwolnieniu lekarskim. Gdy pracownik jest pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie i jest nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach wskazanych w Kodeksie pracy.

Pracodawca nie podał prawidłowej przyczyny wypowiedzenia. W piśmie wypowiadającym umowę o pracę w ogóle nie było mowy o likwidacji zakładu pracy. Tym samym oświadczenie o wypowiedzeniu było ewidentnie sprzeczne z przepisami Kodeksu pracy.

Odnosząc się do wniosku pracodawcy, wskazującego na złożenie odwołania po terminie sąd stwierdził, że aby uznać bezskuteczność pozwu, pracodawca powinien wykazać złożenie pozwu po terminie określonym w art. 264 § 1 k.p. Termin ten wynosi 7 dni od daty doręczenia pisma pracodawcy o wypowiedzeniu.

Pracodawca nie udowodnił jednak, że kolejne wypowiedzenie zostało doręczone. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Dotyczy to również oświadczenia woli wyrażonego w postaci elektronicznej – jest ono złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (por. art. 61 k.c.). W tej sprawie pracodawca Małgorzaty S. nie wykazał, że powódka podjęła pismo z poczty. Nie można więc uznać, że oświadczenie pracodawcy dotarło do powódki.

W takim przypadku zasadne jest przywrócenie terminu, zwłaszcza że – co wykazano w procesie – pismo o wypowiedzeniu nie zawierało też pouczenia o terminie i trybie odwoławczym. Jakiekolwiek uchybienie terminowi po stronie pracownika jest wówczas niezawinione.

Wnioski

Kwestia, czy likwidacja pracodawcy została formalnie dokonana czy nie, przestaje być istotna, jeżeli pracodawca podaje pracownikowi szczególnie chronionemu inną przyczynę wypowiedzenia niż jego likwidacja. Takie wypowiedzenie jest niezgodne z prawem. Całkowite uchylenie ochrony przed wypowiedzeniem stosunku pracy ma miejsce wyłącznie w przypadku likwidacji pracodawcy lub jego upadłości. Dotyczy to wyłącznie tzw. upadłości likwidacyjnej. Przepis art. 411 § 1 k.p. nie ma bowiem zastosowania do upadłości z możliwością zawarcia układu, o której mowa w art. 267 i nast. prawa upadłościowego i naprawczego (por. wyrok SN z 4 kwietnia 2007 r., III PK 1/07, OSNP 2008/11-12/164). Tylko całkowita likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie stosunków pracy ze wszystkimi pracownikami chronionymi bez wyjątku.

Jeżeli wypowiedzenie pracodawcy nie zawiera pouczenia o terminie i trybie odwołania do sądu od tego wypowiedzenia, wówczas pracownik ma prawo złożyć to odwołanie po terminie i zażądać przywrócenia uchybionego terminu.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...